Дослідження: сільськогосподарські культури в Чорнобилі досі забруднені радіацією
Деревину з Чорнобиля не можна використовувати навіть в якості дров

Міжнародна команда дослідників з Greenpeace та Університету Ексетера виявила небезпечний рівень радіокатівних елементів у сільськогосподарських культурах за «зоною відчуження». Вони припускають, що в усьому винна зола, яку використовують для добрив, пише HighTech.
Сільськогосподарські культури, який ростуть поруч з колишньою Чорнобильською АЕС, досі забруднені радіацією, що утворилася в результаті аварії 1986 року.
У новому дослідженні вчені виявили, що пшениця, жито, овес і ячмінь, який ростуть на цій території, містять два радіоактивних ізотопи – стронцій-90 і цезій-137, – які знаходяться вище меж безпечного рівня.
«Наші висновки вказують на забруднення і опромінення людей, яке триває зараз. Цей процес ускладнюється відсутністю офіційного моніторингу з боку влади», – зазначив автор дослідження Давид Сантільйо, судово-екологічний експерт науково-дослідних лабораторій Greenpeace при Університеті Ексетера. Він послався на те, що уряд України призупинив свою програму моніторингу радіоактивних елементів в 2013 році.
Дослідники, в співпраці з Українським інститутом сільськогосподарської радіології, проаналізували 116 зразків зерна, зібраних в 2011-2019 роках, з Іванківського району України – це близько 50 км на південь від колишньої АЕС.
Ця територія знаходиться за межами «зони відчуження» Чорнобиля, радіус якої 48 км навколо АЕС. У 48% проб знайшли радіоактивні ізотопи, головним чином стронцій-90, який перевищував безпечний рівень. Вони також виявили, що в пробах деревини, відібраних у тому ж регіоні в період з 2015 по 2019 рік, рівні стронцію-90 перевищували безпечну межу – їх не можна використовувати навіть в якості дров.
Дослідники вважають, що радіація в деревині може бути причиною триваючого радіоактивного зараження сільськогосподарських культур через майже 35 років після катастрофи. При аналізі деревної золи з печей вони знайшли рівні стронцію-90, що в 25 разів перевищують безпечні рамки. Місцеві жителі використовують цю золу, а також золу місцевої ТЕС для підживлення посівів. Цей процес продовжує круговорот радіації через грунт.
Нагадаємо, збитки від весняних пожеж у Чорнобильській зоні були оцінені в десятки мільйонів гривень.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].