Захворіло у світі
113,025,730
Померло у світі
2,507,803
Вилікувалось у світі
63,747,311
Захворіло в Україні
1,333,844
Померло в Україні
25,742
Вилікувалось в Україні
1,163,555
Дослідження: сільськогосподарські культури в Чорнобилі досі забруднені радіацією

Дослідження: сільськогосподарські культури в Чорнобилі досі забруднені радіацією

Деревину з Чорнобиля не можна використовувати навіть в якості дров

Дослідження: сільськогосподарські культури в Чорнобилі досі забруднені радіацією
фото DPA

Міжнародна команда дослідників з Greenpeace та Університету Ексетера виявила небезпечний рівень радіокатівних елементів у сільськогосподарських культурах за «зоною відчуження». Вони припускають, що в усьому винна зола, яку використовують для добрив, пише HighTech.

Сільськогосподарські культури, який ростуть поруч з колишньою Чорнобильською АЕС, досі забруднені радіацією, що утворилася в результаті аварії 1986 року.

У новому дослідженні вчені виявили, що пшениця, жито, овес і ячмінь, який ростуть на цій території, містять два радіоактивних ізотопи – стронцій-90 і цезій-137, – які знаходяться вище меж безпечного рівня.

«Наші висновки вказують на забруднення і опромінення людей, яке триває зараз. Цей процес ускладнюється відсутністю офіційного моніторингу з боку влади», – зазначив автор дослідження Давид Сантільйо, судово-екологічний експерт науково-дослідних лабораторій Greenpeace при Університеті Ексетера. Він послався на те, що уряд України призупинив свою програму моніторингу радіоактивних елементів в 2013 році.

Дослідники, в співпраці з Українським інститутом сільськогосподарської радіології, проаналізували 116 зразків зерна, зібраних в 2011-2019 роках, з Іванківського району України – це близько 50 км на південь від колишньої АЕС.

Ця територія знаходиться за межами «зони відчуження» Чорнобиля, радіус якої 48 км навколо АЕС. У 48% проб знайшли радіоактивні ізотопи, головним чином стронцій-90, який перевищував безпечний рівень. Вони також виявили, що в пробах деревини, відібраних у тому ж регіоні в період з 2015 по 2019 рік, рівні стронцію-90 перевищували безпечну межу – їх не можна використовувати навіть в якості дров.

Дослідники вважають, що радіація в деревині може бути причиною триваючого радіоактивного зараження сільськогосподарських культур через майже 35 років після катастрофи. При аналізі деревної золи з печей вони знайшли рівні стронцію-90, що в 25 разів перевищують безпечні рамки. Місцеві жителі використовують цю золу, а також золу місцевої ТЕС для підживлення посівів. Цей процес продовжує круговорот радіації через грунт.

Нагадаємо, збитки від весняних пожеж у Чорнобильській зоні були оцінені в десятки мільйонів гривень.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті