Болгарія та Хорватія позбавились від монополії «Газпрому»
Це стало можливим завдяки поставкам газу з Азербайджану та СПГ-терміналу поблизу острова Крк в Хорватії

На початку 2021 року на газовому ринку Південно-Східної Європи відбулися три події, які матимуть довгострокові наслідки для бізнесу «Газпрому» в цьому регіоні і в цілому на ринку ЄС. Як повідомляє DW, російські ЗМІ зосередились тільки на одному з них – на запуск поставок російського газу в Сербію через Болгарію по «Балканському потоку», який став продовженням другої нитки газопроводу «Турецький потік».
Між тим кількома годинами раніше, Болгарія стала отримувати природний газ з Азербайджану по добудованому кілька тижнів тому трансадріатичному газопроводу (TAP). Щоб підкреслити значимість цієї події, болгарський прем'єр-міністр Бойко Борисов відвідав 1 січня компресорну станцію на кордоні з Грецією, де заявив: «Відсьогодні – повна диверсифікація!». Тим самим він проголосив закінчення монополії «Газпрому» на болгарському ринку.
Третьою вкрай важливою подією став початок комерційної експлуатації нового плавучого терміналу з прийому зрідженого природного газу (СПГ) біля острова Крк в Хорватії. Судно-регазифікатор прийняло танкер з американським СПГ і початок закачувати блакитне паливо в національну газотранспортну систему, з'єднану з європейською. Таким чином Хорватія, яку досі практично монопольно забезпечував «Газпром», відтепер зможе не тільки диверсифікувати своїх постачальників, але і виступати в ролі експортера газу, наприклад, в Угорщину і в Україні.
Якщо взяти до уваги показники за 2019 рік, найбільшими покупцями російського газу на Балканському півострові були Хорватія (2,82 млрд куб. м), Греція (2,41 млрд куб. м) і Болгарія (2,39 млрд куб. м). Сербія (2,13 млрд куб. М) – на четвертому місці в регіоні.
Проєктна потужність вже зданого в комерційну експлуатацію хорватського СПГ-терміналу – 2,6 млрд куб. м в рік. Таким чином, Хорватія буквально відразу знайшла теоретичну можливість майже повністю відмовитися від послуг «Газпрому». Експерти видання вважають, що вона це навряд чи зробить, однак обсяги газу, що закуповується у РФ, можуть помітно скоротитися. Окрім того, з появою конкуренції, з’явиться тиск на цінову політику. При цьому «Газпрому» доведеться конкурувати не тільки на самому хорватському ринку. Значна або навіть основна частина продукції пришвартованого біля острова Крк СПГ-терміналу, швидше за все, піде на експорт. Вважається, що головним покупцем стане Угорщина, хоча серед потенційних клієнтів називають і Україну.
Якщо початок комерційної експлуатації СПГ-терміналу означає для «Газпрому» втрату монопольного становища в Хорватії і посилення конкуренції в Угорщині, то в результаті пуску так званого Південного газового коридору російський постачальник позбувся монопольного становища в Болгарії і зіткнеться тепер з ростом конкуренції в Греції, а також Італії. Причому боротися в цьому випадку доведеться не зі скрапленим газом з, припустимо, Катару, Алжиру або США, а з більш вигідним трубопровідним газом з Азербайджану.
Нагадаємо: 31 грудня Азербайджан повідомив про початок комерційного постачання газу до Європи.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].