ВООЗ назвала «моральним провалом» непропорційне розподілення вакцини між багатими і бідними країнами
Це загрожує появою в бідних країнах все нових і нових штамів

Людство знаходиться на межі «катастрофічного морального провалу» через несправедливий розподілу вакцин від COVID-19 між багатими і бідними країнами, вважає генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебрейесус, передає Forbes з посиланням на CNBC.
«У міру поширення перших вакцин надія на рівний доступ під серйозним ризиком», – зазначив він на засіданні виконавчої ради ВООЗ. За його словами, станом на тепер у 49 найбагатших країнах вже були розподілені 39 млн доз різних вакцин, в той час як одна з країн з найменшим рівнем доходів населення отримала всього 25 доз.
«Не 25 млн, не 25 тисяч. Всього 25», – підкреслив глава ВООЗ.
Він зазначив, що створення і реєстрація безпечних вакцин менш ніж через рік після появи коронавірусу стали «приголомшливим досягненням і джерелом надії». Але в результаті молоді та здорові дорослі люди в багатих країнах вакцинуються раніше за медичних працівників та людей похилого віку в бідніших країнах.
Деякі країни і компанії, за його словами, публічно проголошують ідею рівного доступу, але на практиці надають пріоритетну увагу двостороннім угодам, ігноруючи міжнародні механізми, створені для забезпечення доступності вакцин проти COVID-19. А це веде до зростання цін і спроб відтіснити інших, попередив глава ВООЗ.
Глава ВООЗ закликав найбагатші країни, які вже попередньо замовили мільйони доз вакцини проти коронавірусу, в тому числі США, Великобританію і ЄС, поділитися частиною доз, що залишилися після вакцинації своїх медичних працівників і старшого населення, з COVAX (глобальна ініціатива щодо забезпечення рівноправного доступу до вакцинам).
За даними Bloomberg, США, Великобританія і ЄС на даний момент надали своїм громадянам близько 24 млн доз вакцини (більше половини щеплень, зроблених у всьому світі), при тому, що переважна більшість країн ще навіть не почала вакцинацію.
Подібні глобальні прогалини в доступі до вакцини можуть призвести до появи більш небезпечних версій патогена, відзначає агентство з посиланням на експертів.
«Чим довше вірус може зберігатися в різних частинах світу, де немає вакцини, тим більша небезпека появи нових варіантів, які можуть виявитися більш агресивними, небезпечними або заразними», – пояснила радник з політики охорони здоров'я в групі по боротьбі з бідністю Oxfam Анна Марріотт.
Іншу небезпеку становить той факт, що бідні країни, якщо і отримають вакцини, то це будуть дешевші варіанти з низькою ефективністю. За даними лондонської дослідницької компанії Airfinity, найбільш багаті країни забезпечили поставку собі 100% американської вакцини Moderna і 85% вакцини Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина).
А більшій частині людства доведеться розраховувати на більш дешеву і просту в доставці британську AstraZeneca і препарати інших виробників, в тому числі китайську Sinovac.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].