Давос-2021: Економіка і суспільство заражені вірусом нерівності, таким же смертоносним, як COVID-19

Давос-2021: Економіка і суспільство заражені вірусом нерівності, таким же смертоносним, як COVID-19

COVID-19 підкреслив важливість подолання кризи в бідних країнах, а не лише в багатих

Давос-2021: Економіка і суспільство заражені вірусом нерівності, таким же смертоносним, як COVID-19
фото pixabay.com

На Всесвітньому економічному форуму-2021 значна увага приділяється проблемі соціальної нерівності, яка загострилася в усьому світі на тлі пандемії коронавірусу. Людство може зіткнутися з найбільшим зростанням нерівності за всю історію, оскільки пандемія посилила економічну нерівність майже в кожній країні, йдеться в дослідженні Oxfam, опублікованому на сайті WEF.

Щоб оговтатися від економічного удару пандемії, мільярдам найбідніших людей світу може знадобитися більше десяти років, в той час як 1000 найбагатших людей світу окуплять свої збитки від COVID-19 всього за дев'ять місяців, йдеться в дослідженні.

Лише 10 найбагатших мільярдерів світу (всі білі чоловіки) з початку пандемії збільшили свої сукупні статки на півтрильйона доларів. Цього більш ніж достатньо, щоб заплатити за вакцину COVID-19 для всіх людей на світі і не допустити, щоб пандемія довела до бідності.

Наші економіки і суспільства заражені вірусом нерівності – настільки ж смертоносним, як і COVID-19, стверджують автори дослідження.

Економіка і суспільство заражені вірусом нерівності, таким же смертоносним, як COVID-19 – WEF

Наш світ – це світ, в якому крихітна меншість нагорі живе майже на іншій планеті, в той час як мільярди людей в реальному світі борються за виживання.

Найбільші групи ризику, які можуть втратити життя, здоровʼя або засоби до існування – жінки, бідні прошарки населення і расові й етнічні меншини.

Жінки з набагато більшою ймовірністю будуть працювати в низькооплачуваних секторах, таких як туризм і роздрібна торгівля, які найбільше постраждали від пандемії. Якби чоловіки і жінки були рівномірно представлені в цих секторах, більш як 100 мільйонів жінок не ризикували б втратити роботу.

20 мільйонів дівчаток середнього шкільного віку більше ніколи не повернуться в класи через втрату їх родинами доходів, що відкидає назад прогрес, досягнутий в останні роки.

У нащадків африканців в Бразилії на 40% більше шансів померти від COVID-19, ніж у білих.

При цьому 22 000 чорношкірих і латиноамериканців в Сполучених Штатах були б живі сьогодні, якби у них був такий же рівень смертності від COVID-19, що і в їх білих колег.

Багато сімей втрачають своїх близьких тільки тому, що в нашій економіці вкоренилися елітарність, перевага білих, расизм і патріархат.

Ось чому економічний проект із забезпечення величезного розриву між багатими і бідними, а також викорінення гендерної та расової нерівності – повинен стати виходом з цієї кризи, закликають дослідники з Oxfam.

Лідери можуть повчитися у таких країн, як Нова Зеландія, бюджет якої зосереджений на добробуті свого народу, а також Сьєрра-Леоне і Південної Кореї, які вживають амбітних заходів у боротьбі з нерівністю.

Автори доповіді закликають лідерів підтримати всенародну вакцинацію, щоб вакцинувалися всі, а не тільки найбагатші країни і люди. Лідери повинні протистояти фармацевтичним компаніям і наполягати на спільному використанні вакцин, щоб ми могли виробляти достатньо доз для всього світу.

Досвід Коста-Ріки показав, що всього за 10 років можна досягти якісного медичного обслуговування для всіх, незалежно від кольору шкіри чи грошей. Це означає забезпечення загальної освіти, щоб жодна дівчинка не була змушена кинути школу через відсутність грошей, і соціальний захист, щоб ніхто не виявився в бідності, втративши роботу.

Реальні дії також означають:

- інвестування в низьковуглецеві сектори для створення мільйонів нових робочих місць

- реальну оцінку мільярдів годин, які щодня проводять жінки, особливо з расових і етнічних меншин, на низькооплачуваній роботі;

- не боятися обкладати податком багатих й інвестувати в зелену енергетику та інші перспективні галузі економіки. Аргентина нещодавно ввела податок на надзвичайне багатство, який може принести мільярди на боротьбу з коронавірусом.

- запобігати погіршенню клімату, який найбільше шкодить бідним і історично маргіналізованим громадам.

- захищати демократію від неприборканої сили надмірного багатства – від лобізму та корупції.

Завдання уряду – приймати закони, спрямовані на скорочення нерівності.

Дослідники звернули увагу на правильні кроки в цьому напрямку, як це зробила компанія Unilever, взявши на себе зобов'язання забезпечувати прожитковий мінімум і дохід для всіх людей, які працюють у компанії чи надають їй товари та послуги. Це революційне зобов'язання, і кожна компанія в Давосі повинна взяти це за приклад, підкреслюють експерти.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті