В Португалії почався гучний судовий процес через трагічну загибель українця
Справа потягла за собою чимало звільнень серед посадовців

У Лісабоні проходить процес у справі про загибель громадянина України Ігоря Гоменюка. За даними звинувачення, причиною смерті 40-річного українця стали побиття і знущання, яких він зазнав в аеропорту столиці Португалії з боку інспекторів служби по роботі з іноземцями. Їм тепер загрожує до 25 років в'язниці, пише RFI.
Перше судове засідання відбулося 2 лютого – майже через рік після трагедії. Обвинувачені – троє співробітників Служби у справах іноземців та кордонів (SEF) – 44-річний Луїш Сілва, 42-річний Бруно Соуза і 48-річний Дуарте Лаха.
Ігор Гоменюк загинув 12 березня 2020-го – через два дні після того, як 10 березня його затримали в лісабонському аеропорту співробітники SEF. Він помер у розташованому там же «центрі тимчасового утримання» для іноземців.
Як повідомляв глава асоціації українців Португалії Павло Садоха, в аеропорту Лісабона Ігорю Гоменюку «було з незрозумілих причин відмовлено у в'їзді в Португалію», а «після його вимог пояснити ситуацію на нього наділи наручники і застосували проти нього фізичну силу».
Агентство Reuters, що мало доступ до фотографій, зроблених під час розтину, повідомляє, що тіло загиблого було «покрито темними синцями від обличчя до щиколоток, з глибокими слідами від наручників на зап'ястях». За даними держобвинувачення, Ігоря Гоменюка били, зв'язували йому руки і ноги, і так довго залишали на підлозі камери.
Ігор Гоменюк приїхав до Португалії в пошуках роботи. Він, як і багато українців, змушений був працювати за кордоном: в Росії, Польщі та Бельгії. Працював на будівництвах. Після його смерті сиротами залишилися двоє дітей – 14-річна дівчинка і 8-річний хлопчик. Сім'я живе в Львівській області. Вдова Оксана – шкільна вчителька початкових класів.
Португальська преса пильно стежить за цим судовим процесом.
Загибель українця Ігоря Гоменюка вже привела до відставки глави SEF і обіцянки уряду провести глибоку реформу цього відомства. Опозиція вимагала і відставки глави МВС, в чиєму підпорядкуванні знаходиться SEF, але він зберіг свою посаду. У відставку було відправлено і керівництво Лісабонського прикордонного управління SEF.
Троє обвинувачених поки що цілком заперечують свою провину.
При цьому сім'я загиблого ще до суду отримала велику грошову компенсацію від уряду Португалії.
Як повідомляло українське видання «Грати» з посиланням на заяву Генеральної інспекції внутрішньої адміністрації Португалії, подію «намагалися приховати на високому рівні».
У SEF спочатку заявили, що причиною смерті був серцевий напад, що стався в результаті епілептичного нападу. «Але коронер зрозумів, що це не могло бути причиною, і повідомив поліцію», – пише Público.
У серпні адвокат сім'ї Ігоря Гоменюка вимагав від португальського уряду 230 000 євро – відповідно до закону, що передбачає авансову компенсацію жертвам насильницьких злочинів.
У вересні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба обговорив цю трагедію на зустрічі з главою МЗС Португалії Аугушту Сантуш Сілвою.
У листопаді сім'я Ігоря Гоменюка вимагала вже 1 мільйон євро. Пізніше, в січні 2021-го, сім'я погодилася на компенсацію, запропоновану урядом Португалії – 712 950 євро.
Справа вийшла і на рівень ЄС. 4 грудня єврокомісар з питань внутрішніх справ Ільва Юханссон заявила за підсумками переговорів в главою МВС Португалії Едуардо Кабрітою, що наслідком «жахливого порушення прав людини» «будуть зміни в керівництві» SEF.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].