Торік уряд видав держгарантій на майже 50 млрд грн

Торік уряд видав держгарантій на майже 50 млрд грн

У разі неплатоспроможності позичальників борги віддаватиме держава

Торік уряд видав держгарантій на майже 50 млрд грн
Фото: pixabay.com

У 2020 році уряд ухвалив 21 рішення щодо надання державних гарантій під позики установ на загальну суму 48,5 млрд грн. Найбільше гарантій отримав «Укравтодор» – 23,5 млрд грн. Про це йдеться в аналізі Київської школи економіки (КШЕ) на основі даних Держказначейства.

З загальної суми у 48,5 млрд грн, 43,6 млрд грн – гарантії по кредитах у гривні, ще 4,8 млрд грн – по кредитах у валюті.

Найбільше держава гарантувала боргів «Укравтодору» – 23,5 млрд грн.

«Причому, для нього держава гарантує позичальнику не лише сплату по боргу, але й навіть відсотковий дохід», – додають у КШЕ.

15,1 млрд грн гарантій надали «Укренерго». З них 4,8 млрд грн – гарантія по позиці від ЄБРР (еквівалент 149 млн євро).  Решта – внутрішні гарантії, по боргах у гривні. Зазначається, що держава гарантувала всі платіжні зобов’язання по цих боргах.

Також, 11 банків на портфельній основі отримали 3,9 млрд грн для фінансування мікро-, малого та середнього бізнесу.

Ще 3 мільярди гарантій спрямовано для ДП «Антонов», 2,9 млрд грн – для Державної іпотечної установи

У Школі зазначають, що основна проблема держгарантій полягає у неспроможності установ, які ці гарантії отримують, віддати власні борги згодом, тому «робити це за них буде держава».

«Таким чином, фактично мова йде про приховане збільшення державного боргу, яке створить додатковий тиск на державний бюджет в момент, коли цим позичальникам потрібно буде робити перші ж платежі по погашенню даних позик», – пояснили аналітики.

Вони також зауважили, що з 21 рішень щодо надання державних гарантій, 15 набрало чинності 31 грудня 2020 року: «Тобто уряд поспішав роздати гарантії наприкінці року», – кажуть у Школі.

Нагадаємо, Держбюджет-2021 передбачає держгарантії для «Укргідроенерго» і забудовників об'єктів «Укрбуду» та «Аркади».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло