Наглядова рада «Нафтогазу» підтримала розділення активів «Укрнафти» зі структурами Коломойського
Зазначається, що це допоможе компанії стати більш прозорою, а «Нафтогаз» отримає доступ до фінзвітності

НАК «Нафтогаз України», якій належить 50%+1 акція в ПАТ «Укрнафта», виступає за поділ активів підприємства з міноритарними власниками – трьома офшорними компаніями, які пов'язують із групою «Приват» Ігоря Коломойського – на газовий і нафтовий блоки. Про це заявила глава наглядової ради «Нафтогазу» України Клер Споттісвуд в інтерв'ю Інтерфакс-Україна.
«Якщо ми зможемо відокремити свою частину «Укрнафти», розділити бізнес і отримати повний контроль над своєю часткою, то компанія стане істотно більш прозорою, а нам не доведеться мати справу з усіма цими проблемами», – сказала вона.
Серед таких проблем Споттісвуд назвала, зокрема, отримання фінансової звітності.
«Отримати в «Укрнафти» звітність, підтверджену аудитом, виявляється дуже непросто, вони намагаються тримати нас подалі від даних… Ми не можемо отримати інформацію від компанії, де ми – мажоритарний власник, що означає, що ми не можемо нею повноцінно управляти або перевіряти звинувачення на її адресу», – зазначила глава наглядової ради.
3 лютого НАК «Нафтогаз України», як мажоритарний акціонер ПАТ «Укрнафта», направив наглядовій раді нафтової компанії повідомлення про необхідність почати вивчення і розгляд питання поділу її активів з бізнес-напрямків з міноритарними акціонерами.
Міноритарні акціонери ПАТ «Укрнафта» у червні 2015 року подали позов до Стокгольмського арбітражу проти України. Підставами своїх вимог позивачі вказували:
• неодноразовий відбір з газосховищ НАК «Нафтогаз України» газу, що належав ПАТ «Укрнафта», для потреб населення за заниженою ціною (в т.ч. внаслідок рішень НКРЕ/НКРЕКП) або безоплатно взагалі, як стверджують Позивачі;
• невиконання ПАТ «Укртрансгаз» та НАК «Нафтогаз України» рішень українських судів, які набули чинності, про повернення частини відібраного газу ПАТ «Укрнафта»;
• різке підвищення ставки плати за користування надрами для видобування газу;
• прийняття Верховною Радою України Закону України від 19.03.2015 № 272-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо зниження кворуму для проведення загальних зборів в акціонерних товариствах).
Колишні власники «ПриватБанку» хотіли стягнути з України близько $6 млрд компенсації, однак 4 лютого цього року програли позов.
Верховна Рада в листопаді 2020 року прийняла закон про взаємні розрахунки між «Нафтогазом», «Укрнафтою» і бюджетом на суму понад 40 млрд грн, які були проведені в грудні.
ПАТ «Укрнафта» – найбільший добувач нафти в країні. Також їй належить мережа з 537 АЗС. В «Укрнафти» два великі акціонери. Державному «Нафтогазу» належить 50% + 1 акція компанії, офшорам Littop Enterprises Limited Bordo, Bridgemont Ventures Limited і Management Limited, пов'язаним із неформальною групою «Приват» Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова – близько 40%. «Привату» приписують контроль над «Укрнафтою» з 2003 року, коли її очолив давній друг олігарха Ігор Палиця.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].