У Раді зареєстрували законопроєкт про припинення дії «харківських угод»
Після окупації Криму Держдума РФ в односторонньому порядку розірвала угоди

У Верховній Раді (ВР) зареєстрований проєкт закону щодо припинення дії так званих «харківських угод». Відповідна інформація оприлюднена на сайті парламенту.
Автори документу – нардепи «Слуги народу», члени комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Аліксійчук і Олег Дунда.
Як зазначено у пояснювальній записці до законопроєкту, документом передбачається денонсувати угоду між Україною та РФ з питань перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписану 21 квітня 2010 року в Харкові, та ратифіковану Верховною радою України 27 квітня 2010 року.
За словами авторів документу, угоди підписували під приводом отримання Україною знижки на природний газ, проте на практиці жодних знижок надано не було. Внаслідок цього рішення у 2014 році військовослужбовці Чорноморського флоту РФ у взаємодії з іншими російськими підрозділами окупували Крим.
11 березня секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що відомство доручило СБУ вивчити обставини ратифікації «харківських угод» 27 квітня 2010 року і дії всіх депутатів. СБУ почала розслідування наступного дня.
16 березня в адміністративних будівлях органів влади, які були залучені до підготовки та ратифікації так званих «харківських угод», були проведені обшуки.
Харківські угоди 27 квітня 2010 року підтримали 236 депутатів VI скликання Верховної Ради, зокрема Рінат Ахметов, Андрій Деркач, Василь Хмельницький, Віталій Хомутиннік, Вадим Столар і інші. Голосування супроводжувалося бійками – опозиція намагалася перешкодити ратифікації документа.
За словами Данілова, голосування Ради стало однією з причин окупації Криму і вплинуло на початок війни на Донбасі у 2014 році.
21 квітня 2010 року в Харкові експрезидент Віктор Янукович підписав угоду між Україною і Росією, якою на 25 років продовжив термін перебування Чорноморського флоту РФ в Україні нібито для отримання знижки на природний газ. За даними ДБР, насправді Україна не отримала знижку – перед підписанням «угод» РФ двічі штучно завищила ціну.
У 2014 році військовослужбовці ЧФ РФ разом з іншими підрозділами Збройних сил РФ окупували Крим. Верховна Рада України оголосила 20 лютого 2014-го початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією.
Після окупації Криму Держдума РФ в односторонньому порядку розірвала «харківські угоди».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].