Рада нацбезпеки ввела санкції проти 19 компаній, що користуються українськими надрами

Рада нацбезпеки ввела санкції проти 19 компаній, що користуються українськими надрами

Також під санкції потрапили дві компаній з Гонконгу, які є власниками 49,9% «Донецькоблгазу»

Рада нацбезпеки ввела санкції проти 19 компаній, що користуються українськими надрами
Фото: pixabay.com

Рада національної безпеки і оборони України (РНБО) запровадила санкції проти 19 компаній, які використовують укранські надра. Про це під час брифінгу повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Серед них – «Геоконнект», «Глобал Геоінвест», «Транссетгео», «Геопост», «Геовертикаль», «Геотаргет», «Надрапрайд», «Геофорс», «Геостенс», «Надравестгруп», «Бест ойл компані», «Надрапростір», «Інфогеотренд», «Ейджин марка, «Екогазальянс», «Епівал енерджі», «Юноліт Ойл», «Профіннафт», «Бестгеотек».

Вони проходять у справі компанії «Голден Деррік» (пізніше перейменована в «Іст Юроуп Петролеум»), яку пов'язують з ексміністром енергетики Едуардом Ставицьким.

«Голден Деррік» отримав ці дозволи на розвідку та видобуток нафти й газу у 2012-2013 роках поза конкурсом, тому що третина його капіталу належала державній НАК «Надра України». Однак, як заявила на той момент народний депутат Ольга Бєлькова з покликанням на Держгеонадра, НАК наприкінці 2018 року продала за 12 млн грн 33% у цих 19 родовищах загальною площею у 2 000. кв. км без аукціону. «Надра України» пояснили свої дії тим, що ця частка не надавала держкомпанії реальної можливості впливати на госпдіяльність товариства та ухвалення управлінських рішень.

Згідно з базою судових рішень, Держбюро розслідувань порушило кримінальне провадження за заявою ГО «Національний інтерес України» про розтрату держмайна в період 2010-2019 років посадовими особами НАК «Надра України» за попередньою змовою з невстановленими особами в особливо великих розмірах, що полягала в незаконному відчуженні частки в «Іст Юроуп Петролеум» на користь ТОВ «Авант Трейд Лімітед».

Потім на початку жовтня 2019 року в Єдиний реєстр досудових розслідувань у цій справі були внесені відомості про те, що посадові особи Держгеонадр, «Надра України» та низки комерційних структур шляхом зловживання службовим становищем вчинили заволодіння державними активами у нафтовидобувній галузі.

Нарешті на початку травня 2020 року до реєстру додали відомості про те, що посадові особи Держгеонадр, «Надра України» та інші створили злочинну організацію та беруть участь у ній з метою вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів на території України, які полягають у незаконному заволодінні державними активами у нафтовидобувній галузі шляхом безпідставного отримання підконтрольними юридичними особами спецдозволів на користування надрами.

Однак спочатку Печерський районний суд Києва, а потім Київський апеляційний суд відмовив в арешті цих спецдозволів.

Деякі ЗМІ пов'язували ці активи з бізнесменом Павлом Фуксом, проте він неодноразово заперечував свою участь у них. «Я цю компанію ( «Іст Юроуп Петролеум») не купував ніколи, в жодному році. Це брехня і плітки. Я цікавився цією компанією, досі дивлюся на її активи, вивчаю її ліцензії, але ніколи не купував», – сказав він в інтерв'ю виданню «Економічна правда» в лютому 2019 року, допустивши придбання низки ліцензій.

У січні 2021 року Фукс повідомив в інтерв'ю «Радіо НВ», що остаточно відмовився від можливої ​​участі в цих активах. «Довго перевіряли їх, дивилися. Це – greenfield, дуже ризикований. Там порожня земля. Потрібні дуже дешеві гроші, щоб ризикувати. У мене є де розміщувати гроші вигідніше», – пояснив бізнесмен.

У держреєстрі бенефіціаром низки цих компаній зазначений їхній керівник Віталій Лупето з Олександрії з часткою 60%.

За словами пана Данілова, Україна також проведе аудит всіх дозволів на надрокористування з 1994 року й «поверне надра народу» у разі порушення умов.

До того ж РНБО запровадила санкції проти двох компаній з Гонконгу, які є власниками 49,9% «Донецькоблгазу».

«Ми не можемо допустити, щоб подавали тепло... і маніпулювали таким способом, щоб припинили, як ви знаєте, 13 березня, ... газопостачання на частину Донецької області», – пояснив це рішення пан Данілов.

Він також проанонсував перевірку компанії «Зеонбуд», яка, за його словами, впродовж понад 10 років є монополістом на інформаційному ринку країни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті