Причина збитків «Енергоатому» явно не в курсовій різниці – Кошарна
Реальні втрати можна буде дізнатися тільки після аудиту

Причина провального результату «Енергоатома» у 2020 році – не в курсовій різниці, як про це заявило керівництво компанії. Один з ключових факторів – це провальна ремонтна кампанія, яка значно обмежила доходи оператора. Про це в інтерв’ю для Mind розповіла членкиня Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна.
«За всю історію існування НАЕК «Енергоатом» ніколи не було таких провальних результатів – щоб збиток склав 4,8 млрд грн. Але найсумніше – це пояснення керівництва компанії, яке списало причини збитків на курсову різницю. Це безпрецедентно: навіть коли у 2015 році долар стрибнув втричі, таких аргументів ніхто не використовував», – пояснила експертка.
Кошарна наголосила, ключовим фактором для результатів «Енергоатому» стала провальна ремонтна кампанія. Тоді оператор обмежив себе у виробництві електроенергії, що й призвело до падіння доходів. За її словами, таким чином компанія поставила під загрозу стабільне функціонування Об'єднаної енергосистеми України взимку.
Серед інших негативних чинників Кошарна назвала покладені на компанію спецзобов’язання, які мали б відшкодувати різницю між соціальним тарифом для населення та ринковою ціною на електроенергію (ПСО). Вона зазначила, що, навіть попри дефіцит потужностей, «Енергоатом» міг вийти «в плюс» через торги. Але більшість торгів осінньо-зимового періоду пройшла «за відверто демпінговими цінами». Експертка додала, що реальний показник збитків «Енергоатому» можна буде дізнатися тільки після аудиту.
Нагадаємо: 2020 рік «Енергоатом» завершив із чистим збитком 4,8 млрд грн. Проте за підсумками I кварталу 2021 року компанія отримала 16,44 млрд грн чистого доходу від реалізації своєї продукції.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].