Захворіло у світі
163,728,900
Померло у світі
3,393,648
Вилікувалось у світі
143,374,060
Захворіло в Україні
2,156,000
Померло в Україні
48,184
Вилікувалось в Україні
1,864,593
Виконання плану скорочення викидів від теплоелектростанцій необхідно виносити на РНБО – «Донбасенерго»

Виконання плану скорочення викидів від теплоелектростанцій необхідно виносити на РНБО – «Донбасенерго»

Зазначається, що в теплової генерації немає джерел екологічної модернізації, тому вона може не виконати план і опинитися перед загрозою закриття

Виконання плану скорочення викидів від теплоелектростанцій необхідно виносити на РНБО – «Донбасенерго»
Фото: pixabay.com

Питання виконання Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ) потрібно терміново виносити на розгляд Ради нацбезпеки і оборони України (РНБО). Це необхідно для уникнення конфлікту інтересів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, а також Міністерства енергетики. Про це заявив комерційний директор ПАТ «Донбасенерго» Олег Ларіонов на зустрічі представників енергогалузі, організованій у Clubhouse Міністерством енергетики України.

«У теплової генерації немає джерел екологічної модернізації. Ми не встигнемо виконати НПСВ і опинимося перед загрозою закриття. А це означає, що, можливо, втратять роботу близько 180 000 енергетиків, 150 000 шахтарів, у тому числі їхні родини, і багато фахівців із суміжних галузей, у тому числі машинобудування», – відзначив Ларіонов.

За його словами, треба враховувати й той факт, що деякі стратегічно важливі підприємства розташовані у прифронтовій зоні Донбасу. Тому, на його думку, це питання потрібно виносити на розгляд РНБО.

У разі продовження тенденції невиконання НПСВ, теплові компанії втратять близько 12 ГВт потужностей на ТЕС. Вони ж необхідні для покриття пікових та напівпікових навантажень для збалансованої роботи енергосистеми. Загальну вартість екологічних заходів на теплових енергоблоках у рамках НПСВ до кінця 2033 року оцінюють в 4,3 млрд грн. При цьому найбільш високі обсяги вкладень в екологічну модернізацію ТЕС слід здійснити у 2024−2025 роках у розмірі 544 млн євро й 636 млн євро відповідно.

Ларіонов зазначив, навіть якщо розглянути ідеальний варіант того, що вугільна генерація завтра отримає кошти на модернізацію, до 2023 року виконати всі вимоги НПСВ буде неможливо. Країни Європи виконували такі плани в середньому від 15 до 20 років коштом споживача.

Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок був затверджений наприкінці 2017 року на виконання вимог Договору про Енергетичне співтовариство для досягнення показників Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди, а в 2019 – доповнений. Метою НПСВ є поступове скорочення викидів діоксиду сірки (SO2), оксидів азоту (NOx) та дрібнодисперсного пилу (PM) від існуючих великих спалювальних установок, номінальна теплова потужність яких становить 50 МВт і більше, а перший дозвіл на викиди або дозвіл на проєктування установки видано до 1 липня 1992 року. Строк дії Національного плану скорочення викидів – 2018-2033 роки. Частину електростанцій планується модернізувати, а іншу – поступово вивести з експлуатації.

Теплова генерація виконує роль балансування енергетичної системи України. Під час цього опалювального сезону «Укренерго» балансував енергосистему за допомогою енергоблоків, які можуть працювати на резервному паливі (газ), через малі запаси вугілля на складах теплоелектростанцій. 

Як повідомлялося, Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг (НКРЕКП), раніше оштрафувала ПАТ «Центренерго» на 170 000 грн і компанії АТ «ДТЕК Західенерго», АТ «ДТЕК Дніпроенерго» і ТОВ «ДТЕК Східенерго» на 1,7 млн грн кожну за незабезпечення в зимовий період гарантованих запасів вугілля на теплоелектростанціях (ТЕС), а також несвоєчасне інформування Міністерства енергетики, НКРЕКП і НЕК «УкрЕнерго» про критичну ситуацію з паливом, що загрожувало обмеженням споживання електроенергії.

АМКУ розслідує ситуацію зі зниженням гарантованих запасів вугілля на ТЕС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті