Ефект електромобіля: в Португалії протестують проти шкідливого для екології видобутку літію

Ефект електромобіля: в Португалії протестують проти шкідливого для екології видобутку літію

До 2050 року Європі знадобиться майже в 60 разів більше літію тільки для електромобілів

Ефект електромобіля: в Португалії протестують проти шкідливого для екології видобутку літію
Euronews

У віддалених пагорбах регіону Баррозу, на півночі Португалії, місцеві жителі масово протестують проти видобутку в цих горах літію, оскільки це знищить ліси і призведе до серйозної шкоди для екології. Про це пише Euronews.

Паулу Піреш, місцевий пастух, турбується про своїх овець і їх пасовища. Над цими багатими землями нависає загроза – в цих горах незабаром збираються добувати літій.

Ці гори – один з ключів до енергетичного переходу Європи до вуглецевої нейтральності: літій необхідний для акумуляторів електромобілів і відновлюваних джерел енергії.

Незважаючи на те, що рідкісний метал був виявлений приблизно в 10 різних районах Португалії, мирна село Коваш-ду-Баррозу незабаром може стати епіцентром найбільшого рудника в Західній Європі. У цих горах планується видобувати 200 000 тонн на рік мінералу, багатого літієм.

Але така ідея зустрічає сильний опір. В основі цього руху стоять Аїда і Нельсон, тваринники, які вважають, що шахта під відкритим небом призведе до вирубки лісів, пилу, шуму та забруднення. Завдяки петиціям, онлайн-кампаніям та протестам по всій Португалії вони отримали підтримку тисяч людей.

«Я думаю, у нас є всі права, щоб зупинити це, і ми готові боротися до кінця. Ми показали, що почали цю боротьбу неспроста. Ми хочемо захистити, зберегти цей спосіб життя», – каже фермер Нельсон Гомеш.

В даний час розробка рудника припинена до остаточного затвердження урядом.

Місцеве населення виступає проти будівництва літієвої шахти. Люди емоційно прив'язані до цих земель, які колективно належать сільським жителям і визнані ООН глобальною сільськогосподарським спадщиною.

«Ми з братами тут виросли, розводячи корів, тому для мене це має ще більше значення, адже я знаю цю місцевість з дитинства. І тепер, усвідомлювати, що це буде знищено без будь-якої причини, для мене це дуже сумно. Душа рветься на шматки від думки, що все це навколо нас зникне», – каже фермер Аїда Фернандеш.

За оцінками, на розробку шахти Mina do Barroso піде 16 років, з яких перші два роки будуть присвячені плануванню будівельної інфраструктури та іншої логістики для початку видобутку.

За шахтою стоїть лондонська компанія Savannah Resources. Ця гірничодобувна компанія сподівається почати видобуток до 2023 року з очікуваною виручкою в 1,3 млрд євро за весь період експлуатації рудника.

«Ми розробили стійкий проект, який буде враховувати найкращі світові практики, і у нас є цілий ряд управлінських планів щодо кожного аспекту розвитку проекту. Якщо говорити про воду, то ми будемо збирати воду на ділянці шахти і повторно її використовувати. Рух транспорту – ми збираємося вкласти 6 млн євро в будівництво об'їзної дороги. І, звичайно ж, ми надамо Португалії цілий ряд можливостей для подальших розробок в ланцюжку створення вартості літію», – зазначає Девід Арчер, гендиректор Savannah Resources.

«Літієва тенденція» охоплює світ на тлі буму електромобілів, цифрових і зелених технологій.

Австралія, Китай і Чилі – найбільші світові добувачі літію. І як очікується, в найближчі роки попит на нього різко зросте.

За словами єврокомісара з питань енергії Мароша Шефчовича, до 2050 року Європі потрібно майже в 60 разів більше літію тільки для електромобілів і акумуляторів енергії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті