Японські вчені з’ясували, чому асфальт зараз руйнується швидше, ніж раніше
Хімікати потрапляють в будматеріали вже на стадії виробництва

Японські вчені знайшли причину прискореного зношування сучасних бетону і асфальту – це хімічні речовини з вихлопних газів, миючих засобів, протисніжних реагентів і пластмасових виробів. Ці сполуки потрапляють всередину будівельних матеріалів вже в процесі виробництва і знижують їх довговічність, пише TJournal.
Бетон і асфальт використовують в будівництві понад 4000 років, а бетон сучасного типу широко застосовується з середини позаминулого століття. При цьому історичні будівлі, побудовані з бетону, часто знаходяться в кращому стані, ніж споруди віком у кілька десятиліть. Група японських вчених вирішила з'ясувати, в чому може бути причина такого прискореного зношування сучасних будматеріалів.
Для цього вони створили спеціальний пристрій, який відтворює реальні умови експлуатації бетону і асфальту. За допомогою комп'ютерного томографа вчені протягом 24 годин відстежували кожну зміну в мікроструктурі будматеріалів. За дослідні зразки дослідники взяли шматки сучасного бетону і асфальту з усього світу, японський асфальт 1960 року і еталонний бетон віком 120 років.
Дослідження показало, що в сучасних бетоні й асфальті містяться сторонні домішки на зразок фталатів і фосфатів. Причому навіть в нових, щойно виготовлених зразках.
Кількість домішок невелика – від 0,0012% до 0,25%, але цього достатньо, щоб погіршити якість матеріалів. Через них бетон і асфальт кришаться і розпадаються на окремі шари швидше, ніж зразки вікової давнини.
Джерело цих домішок – вихлопні гази, протисніжні реагенти, миючі засоби та пластикові вироби. Більша їх частина потрапляє в будматеріали ще в процесі виробництва, інша частина вбирається під час експлуатації. Другий процес може негативно впливати в тому числі на історичні споруди.
Вчені вважають, що їх відкриття дозволить повернути бетону і асфальту «колишню міцність» відносно простим покращенням процесу виробництва.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].