«Не з усіма лідерами так добре йде розмова»: прес-конференція Путіна після зустрічі з Байденом: головне

«Не з усіма лідерами так добре йде розмова»: прес-конференція Путіна після зустрічі з Байденом: головне

Піднімалися теми України, кібератак, прав людини, ув’язнення Навального та ін.

«Не з усіма лідерами так добре йде розмова»: прес-конференція Путіна після зустрічі з Байденом: головне
фото Shutterstock

Президент Росії Владімір Путін провів прес-конференцію перед журналістами за підсумками переговорів з президентом США Джо Байденом у швейцарській Женеві. Головні тези з озвучених під час прес-конференції питань.

Ні – ядерній війні

Лідери двох країн підписали спільну заяву щодо стратегічної стабільності: «Ми підтверджуємо прихильність принципу, згідно з яким в ядерній війні не може бути переможців, і вона ніколи не повинна бути розв'язана».

«Для досягнення контролю над ядерним озброєнням Росія і США найближчим часом запустять комплексний двосторонній діалог щодо стратегічної стабільності, який буде предметним і енергійним», – наголошується в документі.

Україна

Путін заявив, що Байден згоден з тим, що в основі врегулювання на сході України повинні бути Мінські домовленості, при цьому тема вступу України в НАТО піднімалася «мазком», пише Інтефакс.

«Що стосується України, то ця тема зачіпалася. Не можу сказати, що дуже детально. Але, наскільки я зрозумів президента Байдена, він згоден з тим, що в основі врегулювання на південному сході України повинні лежати Мінські угоди», – сказав Путін.

Торкаючись питання про можливий вступ України в НАТО і його обговорення в ході зустрічі, Путін сказав: «Ця тема піднімалася мазком. Тут, мабуть, нічого обговорювати».

Путін зазначив, що Росія не буде брати на себе ніяких додаткових зобов'язань по Україні, крім сприяння в реалізації Мінських угод.

«Що стосується зобов'язань щодо України: у нас зобов'язання тільки одне – сприяти реалізації Мінських угод», – сказав російський президент.

З приводу масованого нарощування військ поблизу кордону з Україною Путін заявив, що Росія проводить навчання на своїй території.

«Штати підтримують ворожі до Росії організації»

США підтримують в Росії організації, які прагнуть до стримування країни, впевнений Путін, маючи на увазі опозицію в Росії, зокрема Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального. Путін нагадав, що США ще в 2017 році оголосили Росію «ворогом і противником».

«У законодавство США внесено положення про те, що США повинні підтримувати правила і порядок демократичного врядування в нашій країні і підтримувати політичні організації. Давайте задамося питанням, якщо Росія – ворог, то які організації буде підтримувати Америка в Росії?» – сказав він.

«Я думаю, що не ті, які зміцнюють Російську Федерацію, а ті, які її стримують, а це – мета США, заявлена публічно», – продовжив Путін.

Відповідаючи на питання про визнання Фонду боротьби з корупцією (ФБК, ліквідований судом іноагент) екстремістською організацією, Путін зазначив, що ця організація закликала громадян до масових заворушень та інших порушень.

«Навальний свідомо хотів, щоб його затримали»

Опозиціонер Олексій Навальний свідомо хотів бути затриманим в Росії після повернення в країну з Німеччини, де він перебував на лікуванні після отруєння, заявив президент Росії.

«Перше, людина ця знала, що порушує чинний в Росії закон. Його не вимагали органи влади на реєстрацію. Як тільки він вийшов з лікарні і розмістив свої відеосюжети в інтернеті, така вимога виникла. Він не з'явився, проігнорував вимогу закону», – сказав Путін.

За його словами, опозиціонер мав відзначатися як особа, двічі засуджена до умовного покарання.

«Його оголосили в розшук. Знаючи про це, він приїхав. Виходжу з того, що він хотів, свідомо йшов на те, щоб бути затриманим», – додав президент.

Кібератаки

Президенти Росії і США  домовилися почати двосторонні консультації з кібербезпеки.

«Ми домовилися про те, що ми починаємо з цього приводу консультації. На мій погляд, це надзвичайно важливо», – повідомив Путін і підкреслив, що «потрібно просто відкинути будь-які інсинуації, на експертному рівні сісти і почати працювати в інтересах США і РФ».

Путін зазначив: «Ми домовилися, що консультації такі почнемо. Ми вважаємо, що сфера кібербезпеки є надзвичайно важливою в світі взагалі і для США, зокрема, і для Росії теж», – заявив президент РФ.

Він заявив, що більшість кібератак у світі відбувається з території США. Вашингтон неодноразово звинувачував Росію в причетності до кібератаки на території Сполучених Штатів та інших країн. Москва завжди відкидала ці звинувачення. Нещодавно США заявили, що хакери з Росії причетні до кібератаки на найбільший трубопровід в країні, в результаті якої на східному узбережжі Америки виник дефіцит палива. Путін заявив, що Росія не має ніякого відношення до цієї атаки.

«Ми знаємо навіть, що компанія змушена була заплатити п'ять мільйонів (доларів) шантажистам. Частину грошей, за моєю інформацією, вже повернули з електронних гаманців, а частину ні. Але до чого тут державні органи Росії?», – сказав він.

Мілітаризація Росією Арктики

Стурбованість США з приводу мілітаризації Росією Арктики безпідставні, заявив Путін.

«Адже ми нічого там не робимо такого, чого не було в Радянському Союзі. Ми відновлюємо втрачену, зруйновану колись інфраструктуру. Так, ми робимо це на сучасному рівні – інфраструктуру і військову, і прикордонну. І, чого там не було, інфраструктуру, пов'язану з охороною природи», – заявив Путін.

Чи вважає Байден Путіна «убивцею»

Путін заявив, що президент Байден після інтерв'ю, де він назвав російського лідера «вбивцею», зателефонував і пояснив свої слова.

«З приводу різких заяв. Після цього президент Байден мені подзвонив, ми порозумілися, мене ці пояснення влаштували», – сказав Путін журналістам у середу.

«Він запропонував нам зустрітися – це ж його ініціатива. Ми зустрілися. І, повторю, розмова була дуже конструктивна, я зайвий раз переконався, що президент Байден – людина дуже досвідчена, ми з ним віч-на-віч розмовляли майже два години. Не з усіма лідерами так докладно йде розмова віч-на-віч», – сказав він.

Президент РФ заявив за підсумками переговорів, що у Москви і Вашингтона є обопільне розуміння «червоних ліній».

«Розставляти акценти і щось ділити, до цього ми, звичайно, не дійшли. Але оскільки ми домовилися працювати і з кібербезпеки, і по стратегічній стабільності, думаю, що під час цих консультацій, так  як і по спільній роботі в Арктиці і за деякими іншими напрямами, все це поступово має бути предметом наших обговорень і, сподіваюся, домовленостей», – додав Путін.

Повернення послів
Путін заявив, що сторони домовилися про повернення на місця роботи посла Росії в США Анатолія Антонова і посла США в Росії Джона Саллівана. «Що стосується повернення послів в місця своєї роботи, в Москву, відповідно, американського посла, в Вашингтон – російського, ми домовилися про те, що це питання вирішене», – зазначив він.

Про політичну конкуренцію

Журналістка американського телеканалу ABC запитала Путіна: «Всіх ваших політичних супротивників вбивають або кибають у в’язницю. Це хіба не сигнал суспільству, що вам не потрібна чесна політична конкуренція?».

На це Путін відповів: «Ось з політичними вимогами люди увійшли в конгрес США після виборів. Проти 400 осіб порушені кримінальні справи. Їм загрожує тюремне ув'язнення до 20, а може до 25 років. Їх оголошують внутрішніми терористами, звинувачують в ряді інших злочинів <...> Там загинуло кілька людей, одну з учасниць поліцейський просто застрелив на місці. При цьому вона не погрожувала поліцейському зброєю. У багатьох країнах відбувається все те ж саме, що у нас. Ми співчуваємо тому, що сталося в США. Але ми не хочемо допустити, щоб те ж саме відбувалося у нас».

Про санкції

Журналіст Bloomberg News запитав Путіна про те, чи отримав він від Байдена гарантії того, що найближчим часом не ьуде нових санкцій проти Росії з боку США.

«Ми не знаємо, які настрої там [в США] внутрішньополітичні. Чи не знаємо розклад сил. Є противники розвитку відносин з Росією, є прихильники. Які сили там запанують, мені важко сказати. Але якщо після нашої зустрічі будуть введені нові санкції, це буде означати що? Чергову упущену можливість».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті