У Лукашенка хочуть визнати біло-червоний стяг та гасло «Жыве Беларусь!» «нацистськими символами»

У Лукашенка хочуть визнати біло-червоний стяг та гасло «Жыве Беларусь!» «нацистськими символами»

Прапор та гасло стало символам протестів проти режиму Лукашенка

У Лукашенка хочуть визнати біло-червоний стяг та гасло «Жыве Беларусь!» «нацистськими символами»
фото www.flickr.com/photos/24251256@N06/2301847118

Міністерство внутрішніх справ Білорусі запропонувало включити біло-червоно-білий прапор і гасло «Жыве Беларусь!» («Хай живе Білорусь») в список нацистської символіки і атрибутики. Про це із посиланням на дані проурядового Союзу журналістів повідомляє Радіо Свобода.

Зазначається, що КДБ Білорусі схвалив проєкт акта МВС «Про визначення списків організацій та інших структур, нацистської символіки і атрибутики».

У документі нібито міститься список нацистської (колабораціоністської) символіки і атрибутики, зокрема біло-червоно-білий національний білоруський прапор і слоган «Жыве Беларусь!», які активно використовуються під час масових акцій протесту проти режиму Лукашенка. Водночас нинішня влада Білорусі приписує ці символи колабораціоністам часів Другої світової війни.

Біло-червоний стяг. Проєкт сучасного зображення біло-червоно-білого прапора був розроблений білоруським суспільно-політичним і культурним діячем Клаудушем Дуж-Душевскім не пізніше 1917 року. Під ним у 1917-1918 роках проходили білоруські мітинги, в тому числі Перший Всебілоруський з'їзд, який став прапором БНР.

5 серпня 1918 року Секретаріат БНР затвердив біло-червоно-білий прапор в якості державного.

У грудні 1918 року більшовики повернулися до Мінська, уряд БНР переїхав в Каунас, а потім до Праги. Прапор Ради БНР 1920-1925 рр. був біло-червоно-білим, доповненим двома вузькими, ймовірно, чорними (траурними) смугами, що розділяють білий і червоний кольори.

У 1920 році біло-червоно-білий прапор використовувався як загальнонаціональний і державний керівництвом Слуцького повстання і військових формувань Булак-Балаховича.

У період з 1924 по 1927 рік БССР фактично не мала свого державного прапора. У 1927 році біло-червоно-білий прапор активно використовувався національно-визвольним рухом в окупованій поляками Західної Білорусі.

Під час Другої світової війни біло-червоно-білий прапор, поряд з іншими національними символами, був повернутий для використання урядом Білорусі (Білоруська Центральна Рада).

За радянських часів біло-червоно-білий прапор був заборонений в БССР, але активно використовувався білоруською діаспорою за кордоном.

19 вересня 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла закони «Про Державний прапор Республіки Білорусь» і «Про Державний герб Республіки Білорусь», а також про назву держави. Відповідно до цих законів він став відомий як Республіка Білорусь, державні символи – біло-червоно-білий прапор і герб «Погоня». 20 липня 1994 року з біло-червоно-білим прапором пройшла інавгурація першого президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Прапор перестав бути державним прапором після референдуму 1995 року, ініційованого Лукашенком, після якого він став символом протестів проти його режиму.

«Жыве Беларусь!». Джерела цього патріотичного гасла ідуть від повстанського руху 1863-1864 років. У Другу світову гасло «Жыве Беларусь!» використовували білоруси незалежно від політичних поглядів, зокрема й у радянській пресі.

Гасло активно виколисували на мітингах на підтримку незалежності Білорусі з 1980-х років. Після приходу Лукашенка до влади воно звучить на протестах проти нього.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті