Боротьба з вітряками: чому утилізувати відпрацьовані вітряні турбіни виявилося складно

Боротьба з вітряками: чому утилізувати відпрацьовані вітряні турбіни виявилося складно

У зв'язку з оновленням потужності до 2030 року в Європі доведеться вивести з експлуатації до 5700 турбін

Боротьба з вітряками: чому утилізувати відпрацьовані вітряні турбіни виявилося складно
фото Shutterstock

Одні називають вітряні турбіни приголомшливим елементом екологічно чистих технологій. Інші ж вважають їх занадто гучними, надто громіздкими або небезпечними для біорізноманіття. Але одне можна сказати напевно. Вітроенергетика стикається з труднощами в Європі. Одна з нагальних проблем – проблема з лопатами турбін, їх важко утилізувати, пише Euronews.

Жителі міста Лунас на півдні Франції вимагають демонтувати 7 турбін вітряної електростанції Бернагі. Вони роками борються за це, судовий розгляд все ще триває.

«Ми не проти вітряної енергетики. Ми проти встановлення турбін у місцях з багатим біорізноманіттям. В регіоні Окситанія це 70% території», – зазначає Маріон Вале, одна з групи жителів, які мітингувати біля входу на вітряну електростанцію «Бернагі».

Найближчим часом в Європі буде демонтовано величезну кількість вітряних турбін, і не лише через скарги місцевого населення.

Вітряні турбіни першого покоління застарівають, і їх необхідно замінити більш сучасними і ефективними. Цей процес, званий оновленням потужності, почався різними темпами по всій Європі.

«Їх потужність буде збільшена вдвічі – з 2 мегават до 4,2 мегават на вітряну турбіну. Ми потроїмо вироблену електроенергію – це понад 9 000 кіловат-годин, що забезпечить постачання майже 5 800 сімей», – зазначає Елізабет Каленза, менеджер з проекту відновлюваних джерел енергії Engie Belgium.

У зв'язку з оновленням потужності до 2030 року в Європі, можливо, доведеться вивести з експлуатації до 5700 вітряних турбін. Сьогодні утилізувати можна майже все, що є в вітрогенераторі, до 90%. Проблема в лопатях. Вони зроблені з композитних матеріалів, призначених для тривалого використання, а не для вторинної переробки.

Довжина однієї вітряної лопаті близько 40 метрів, вона важить 7 тонн і становить ті 10% вітряної турбіни, які важко утилізувати. Ці 10% викликали суперечки у всьому світі щодо стійкості цієї відновлюваної енергії.

То що ж відбувається з лопатями сьогодні? Більшість з них використовуються повторно. Але кількість виведених з експлуатації лопатей через 5-10 років буде настільки великою, що доведеться міняти всю систему.

«Зараз близько 80% всіх демонтованих вітряних турбін використовуються заново десь іще. В основному, в Європі: Італії, Великобританії, Швеції, Данії. Але інші 20% переробляються. Так як використовувати їх знову з економічної точки зору недоцільно. Але в найближчому майбутньому, я думаю, через два роки близько 80% доведеться утилізувати, тому що для вживаних турбін залишається менше місця, а нові турбіни більшого розміру набагато більш конкурентоспроможні», – сказав Вім Роббертесен, керуючий директор Business in wind.

Сьогодні ті лопаті, які не використовуються повторно або не спалюються, опиняються на смітнику. Цей знімок був зроблений в США і став символом однієї з темних сторін відновлюваних джерел енергії в усьому світі.

Боротьба з вітряками: чому утилізувати відпрацьовані вітряні турбіни виявилося складно
Звалище вітряних лопатей в штаті Вайомінг, США, скріншот euronews

Тільки чотири країни Європи заборонили подібні «цвинтарі турбін»: Німеччина, Австрія, Нідерланди та Фінляндія. У Європі закликали до 2025 року ввести загальноєвропейську заборону на такі звалища.

«Ми не хочемо, щоб ці лопаті опинилися на звалищі. Лопаті за загальним визнанням нетоксичні і технічно безпечні для поховання. Але викидати їх на звалище – марна трата цінних ресурсів, і це несумісно з екологічними прагненнями вітроіндустрії», – наголосив Джілс Діксон, гендиректор WindEurope.

Сьогодні кількість підприємств, здатних утилізувати вітряні лопаті в Європі, становить одиниці. Технології ще не достатньо розвинені і недоступні в промислових масштабах. Іспанський стартап отримує лопаті з Франції, Португалії та Північної Африки. Вони запевняють, що незабаром зможуть переробляти 1500 лопатей щорічно.

Галузь вітроенергетики вважає, що заклик до заборони звалищ у всьому Євросоюзі прискорить розширення масштабів технологій рециркуляції, але також прискорить зростання попиту на перероблені матеріали.

Зусилля спрямовані на підвищення стійкості по всьому ланцюжку створення вартості від проектування до виробництва. Як це робить датський вітроенергетичний гігант Vestas. Кінцева мета – зробити лопать на 100% придатною для вторинної переробки.

«Сьогодні наші лопаті підлягають вторинній переробці на 42-43%. Нам є до чого прагнути. Але якщо ви питаєте, коли ми досягнемо цих 100%, я думаю, що це займе якийсь час», – зазначила Ліза Екстранд, глава відділу з питань сталого розвитку Vestas.

Згідно з дослідженням, дві третини відновлювальної енергії вже дешевші за викопне паливо.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло