Засновник Blackwater хотів створити ПВК та фабрику з виробництва боєприпасів в Україні – Time

Засновник Blackwater хотів створити ПВК та фабрику з виробництва боєприпасів в Україні – Time

Ерік Прінс також мав намір сформувати консорціум, який би зміг конкурувати з Boeing і Airbus, об'єднавши місцеві авіаційні і аерокосмічні підприємства

Засновник Blackwater хотів створити ПВК та фабрику з виробництва боєприпасів в Україні – Time
Ерік Прінс
фото www.flickr.com/photos/goodreadsbiography/32632755377

Засновник американської приватної військової компанії (ПВК) Blackwater Ерік Прінс у 2020 році мав намір створити ПВК в Україні. Як повідомляє Time з посиланням на документи, що потрапили в його розпорядження, він планував створити його з ветеранів війни Донбасі.

Більш того, Прінс розглядав можливість створення фабрики з виробництва боєприпасів в Україні і консолідації провідних авіаційних і аерокосмічних фірм країни в консорціум для конкуренції з Boeing і Airbus. В цілому, за даними видання, він міг отримати від цього $ 10 млрд.

Свої плани Прінс обговорював з колишнім радником президента України Володимира Зеленського Ігорем Новіковим.

«Сміливість цієї пропозиції відповідала репутації Прінса як бізнесмена. Майже чверть століття колишній морський котик був піонером в приватній військової промисловості, збираючи армії на Близькому Сході і в Африці, навчаючи коммандос на своїй базі в Північній Кароліні і розгортаючи сили безпеки по всьому світу для Державного департаменту і ЦРУ. При адміністрації Трампа вплив сім'ї Принца – могутнього клану правих донорів-республіканців з Мічигану – зросла. Сестра Принца, Бетсі ДеВос, була призначена міністром освіти, а сам Принц використовував контакти в Білому домі для укладення великих угод по всьому світу», – йдеться в статті.

Автори матеріалу наголошують, що з відходом Трампа український уряд збільшив конкуренцію за активи, до яких так прагнув Принц.

«Якби Трамп був ще чотири роки, Ерік, ймовірно, закривав би угоду», – говорить Новіков.

Принаймні один з намірів Прінса відповідав геополітичним інтересам США. Мова йшла про покупку українського заводу «Мотор Січ», який виробляє сучасні авіаційні двигуни. Прінс конкурував з Китаєм за покупку цього активу.

«Але в українців були серйозні побоювання з приводу роботи з Прінсом… Особливу тривогу викликав вибір Прінсом союзників в Києві – двох людей, пов'язаних з Росією. Його український діловий партнер – Андрій Артеменко, який у 2017 році потрапив в заголовки газет, запропонувавши адміністрації Трампа «мирний план» війни на Україні, який передбачав способи скасування санкцій США проти Росії. Іншим союзником Прінса в Києві був Андрій Деркач, український депутат, якого США звинуватили в тому, що він «активний російський агент», – йдеться в статті.

«Нам довелося задатися питанням: чи є це найкращим партнерством, яке ми можемо отримати від американців? Ця група сумнівних персонажів працює на близького союзника Трампа? – сказав Новіков, колишній помічник президента України. – Мені здавалося, що це найгірше, що Америка могла запропонувати».

Ці побоювання тільки посилилися, коли у вирішальний момент переговорів один із соратників Прінса  зробив письмову «пропозицію про участь», яку Новиков вважав спробою давання хабара.

Компанія Blackwater опинилася в центрі скандалу у зв'язку з розстрілом жителів Багдада в вересні 2007 року.Тієї осені група найманих солдатів Прінса обстріляла людну площу в Багдаді, вбивши 17 мирних жителів і поранивши 20 осіб. Кілька бойовиків були засуджені до десятиліть тюремного ув'язнення в США за участь в масовому вбивстві. (Трамп помилував чотирьох з них в останні тижні перебування при владі.)

В результаті цих вбивств Blackwater втратила контракт на $1 млрд на охорону американських дипломатів і офіційних осіб в Іраку. Але компанія провела ребрендинг і продовжила процвітати. Адміністрація на той час президента США Барака Обами надала фірмі Прінса великі контракти на забезпечення безпеки в зонах конфліктів.

Інтереси Прінса вийшли далеко за межі військового сектора. Він торгував нафтою і мінералами в Африці. Він зібрав приватну армію для свого друга, наслідного принца Абу-Дабі. Він підготував сили в Сомалі для боротьби з піратами в Аденській затоці. Він допомагав навчати бойовиків ЦРУ. Коли Трамп вступив на посаду, Прінс закликав нову адміністрацію «приватизувати військові дії» в Афганістані, публічно представив план, який дозволив би підрядникам виконувати багато функцій збройних сил США.

Протягом багатьох років одним з найнадійніших напрямків бізнесу Прінса була логістика воєнного часу: доставка людей і припасів в райони конфліктів. Починаючи з 2006 року, авіаційний підрозділ Blackwater доставляв з повітря продовольство і зброю для американських військ на передовій в Афганістані.

Інший бізнес-план для військової промисловості України від 29 червня 2020 року містив нові деталі, зокрема в ньому описувалося поглинання державного виробника літаків «Антонов» шляхом заміни його генерального директора керівником компанії Артеменка. Пропозиція також передбачала виставлення «ультиматуму» китайським інвесторам в «Мотор Січ», які були б змушені або погодитися на «негайний продаж», або зіткнутися з «втратою вартості», говориться в плані. «Якщо китайці будуть відмовлятися від співпраці», український уряд повинен захопити завод і передати контроль новим інвесторам, йдеться в документі.

Інший елемент бізнес-плану описував партнерство між головною розвідувальною службою України та приватною військовою компанією Lancaster 6, яка раніше брала участь в угодах Прінса в Африці і на Близькому Сході. Це партнерство передбачало створення «сучасного навчального центру» і «підприємства з надання спеціалізованих послуг», які «були б задіяні в українському стратегічному плануванні, логістиці, навчанні сил безпеки» та іншому. В Lancaster 6 сказали виданню, що їм нічого не відомо про такі документи. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті