Засновник Blackwater хотів створити ПВК та фабрику з виробництва боєприпасів в Україні – Time
Ерік Прінс також мав намір сформувати консорціум, який би зміг конкурувати з Boeing і Airbus, об'єднавши місцеві авіаційні і аерокосмічні підприємства

Засновник американської приватної військової компанії (ПВК) Blackwater Ерік Прінс у 2020 році мав намір створити ПВК в Україні. Як повідомляє Time з посиланням на документи, що потрапили в його розпорядження, він планував створити його з ветеранів війни Донбасі.
Більш того, Прінс розглядав можливість створення фабрики з виробництва боєприпасів в Україні і консолідації провідних авіаційних і аерокосмічних фірм країни в консорціум для конкуренції з Boeing і Airbus. В цілому, за даними видання, він міг отримати від цього $ 10 млрд.
Свої плани Прінс обговорював з колишнім радником президента України Володимира Зеленського Ігорем Новіковим.
«Сміливість цієї пропозиції відповідала репутації Прінса як бізнесмена. Майже чверть століття колишній морський котик був піонером в приватній військової промисловості, збираючи армії на Близькому Сході і в Африці, навчаючи коммандос на своїй базі в Північній Кароліні і розгортаючи сили безпеки по всьому світу для Державного департаменту і ЦРУ. При адміністрації Трампа вплив сім'ї Принца – могутнього клану правих донорів-республіканців з Мічигану – зросла. Сестра Принца, Бетсі ДеВос, була призначена міністром освіти, а сам Принц використовував контакти в Білому домі для укладення великих угод по всьому світу», – йдеться в статті.
Автори матеріалу наголошують, що з відходом Трампа український уряд збільшив конкуренцію за активи, до яких так прагнув Принц.
«Якби Трамп був ще чотири роки, Ерік, ймовірно, закривав би угоду», – говорить Новіков.
Принаймні один з намірів Прінса відповідав геополітичним інтересам США. Мова йшла про покупку українського заводу «Мотор Січ», який виробляє сучасні авіаційні двигуни. Прінс конкурував з Китаєм за покупку цього активу.
«Але в українців були серйозні побоювання з приводу роботи з Прінсом… Особливу тривогу викликав вибір Прінсом союзників в Києві – двох людей, пов'язаних з Росією. Його український діловий партнер – Андрій Артеменко, який у 2017 році потрапив в заголовки газет, запропонувавши адміністрації Трампа «мирний план» війни на Україні, який передбачав способи скасування санкцій США проти Росії. Іншим союзником Прінса в Києві був Андрій Деркач, український депутат, якого США звинуватили в тому, що він «активний російський агент», – йдеться в статті.
«Нам довелося задатися питанням: чи є це найкращим партнерством, яке ми можемо отримати від американців? Ця група сумнівних персонажів працює на близького союзника Трампа? – сказав Новіков, колишній помічник президента України. – Мені здавалося, що це найгірше, що Америка могла запропонувати».
Ці побоювання тільки посилилися, коли у вирішальний момент переговорів один із соратників Прінса зробив письмову «пропозицію про участь», яку Новиков вважав спробою давання хабара.
Компанія Blackwater опинилася в центрі скандалу у зв'язку з розстрілом жителів Багдада в вересні 2007 року.Тієї осені група найманих солдатів Прінса обстріляла людну площу в Багдаді, вбивши 17 мирних жителів і поранивши 20 осіб. Кілька бойовиків були засуджені до десятиліть тюремного ув'язнення в США за участь в масовому вбивстві. (Трамп помилував чотирьох з них в останні тижні перебування при владі.)
В результаті цих вбивств Blackwater втратила контракт на $1 млрд на охорону американських дипломатів і офіційних осіб в Іраку. Але компанія провела ребрендинг і продовжила процвітати. Адміністрація на той час президента США Барака Обами надала фірмі Прінса великі контракти на забезпечення безпеки в зонах конфліктів.
Інтереси Прінса вийшли далеко за межі військового сектора. Він торгував нафтою і мінералами в Африці. Він зібрав приватну армію для свого друга, наслідного принца Абу-Дабі. Він підготував сили в Сомалі для боротьби з піратами в Аденській затоці. Він допомагав навчати бойовиків ЦРУ. Коли Трамп вступив на посаду, Прінс закликав нову адміністрацію «приватизувати військові дії» в Афганістані, публічно представив план, який дозволив би підрядникам виконувати багато функцій збройних сил США.
Протягом багатьох років одним з найнадійніших напрямків бізнесу Прінса була логістика воєнного часу: доставка людей і припасів в райони конфліктів. Починаючи з 2006 року, авіаційний підрозділ Blackwater доставляв з повітря продовольство і зброю для американських військ на передовій в Афганістані.
Інший бізнес-план для військової промисловості України від 29 червня 2020 року містив нові деталі, зокрема в ньому описувалося поглинання державного виробника літаків «Антонов» шляхом заміни його генерального директора керівником компанії Артеменка. Пропозиція також передбачала виставлення «ультиматуму» китайським інвесторам в «Мотор Січ», які були б змушені або погодитися на «негайний продаж», або зіткнутися з «втратою вартості», говориться в плані. «Якщо китайці будуть відмовлятися від співпраці», український уряд повинен захопити завод і передати контроль новим інвесторам, йдеться в документі.
Інший елемент бізнес-плану описував партнерство між головною розвідувальною службою України та приватною військовою компанією Lancaster 6, яка раніше брала участь в угодах Прінса в Африці і на Близькому Сході. Це партнерство передбачало створення «сучасного навчального центру» і «підприємства з надання спеціалізованих послуг», які «були б задіяні в українському стратегічному плануванні, логістиці, навчанні сил безпеки» та іншому. В Lancaster 6 сказали виданню, що їм нічого не відомо про такі документи.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].