Справа Pegasus: Розслідування ЗМІ розкрило стеження за журналістами по всьому світу

Справа Pegasus: Розслідування ЗМІ розкрило стеження за журналістами по всьому світу

Серед жертв ізраїльського шпигунського ПЗ – і журналіст Джамал Хашоггі

Справа Pegasus: Розслідування ЗМІ розкрило стеження за журналістами по всьому світу
фото Shutterstock

Шпигунська програма Pegasus ізраїльської компанії NSO Group використовувалася для злому смартфонів, що належать журналістам, активістам і керівникам компаній по всьому світу, з'ясували журналісти Washington Post та інших видань в спільному розслідуванні. Доступ до інструментарію такого рівня мають тільки держави, пише The Bell.

Ізраїльська програма Pegasus, що продається деяким урядам і національним правоохоронним органам, може зламувати мобільні телефони і таємно записувати електронні листи, дзвінки і текстові повідомлення. 

Серед висновків, до яких прийшли розслідувачі – те, що шпигунські програми як мінімум успішно використовувалося для злому смартфонів як дружини, так і нареченої убитого саудівського журналіста Джамала Хашоггі.

Загальна ж кількість номерів телефонів, які, за словами консорціуму, можуть бути об'єктами спостереження з боку урядів за допомогою Pegasus, становить близько 50 000 номерів.

Журналістів з них меншість, проте в списку є номери співробітників CNN, Associated Press, Voice of America, New York Times, Wall Street Journal, Bloomberg News, Le Monde у Франції, Financial Times і навіть Al Jazeera в Катарі. Крім цього, в списку знайшли номера 65 бізнесменів, 85 правозахисників і понад 600 політиків.

В Угорщині крадіжка даних з телефону незалежного журналіста чітко співпала з його запитами в урядові органи, йдеться в розслідуванні. А в Азербайджані особисті дані, імовірно отримані через Pegasus, публікувалися онлайн.

Програма Pegasus не вперше опиняється замішана в шпигунському скандалі. У 2020 році журналісти телеканалу Al Jazeera надали докази того, що вони стали жертвами кібершпіонажу. Згідно зі звітом Citizen Lab, хакери використовували троянську програму Kismet мінімум проти 37 журналістів видання. Після потрапляння в мобільний пристрій вона завантажувала Pegasus. Це перетворювало користувача смартфона або айфона в об'єкт повномасштабного стеження – Pegasus отримував доступ до всієї інформації, що зберігається на мобільному пристрої, визначав місце розташування її власника, записував розмови і навіть таємно вів фото- і відеозйомку.

До цього в 2017 році мексиканські журналісти звинуватили уряд своєї країни в використанні Pegasus для стеження.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн назвала скандал зі шпигунською програмою Pegasus «абсолютно неприйнятним». Стеження за журналістами і опозицією на державному рівні, розкрите масштабним розслідуванням ЗМІ, починають засуджувати і в окремих країнах.

За словами фон дер Ляйєн, дані опублікованого розслідування «необхідно перевірити», але якщо вони виявляться правдивими, «це абсолютно неприйнятно».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло