В США розробили технологію, яка захистить електромережі від кібератак

В США розробили технологію, яка захистить електромережі від кібератак

Після тестувань технологія стане доступна, в тому числі, приватним енергетичним компаніям

В США розробили технологію, яка захистить електромережі від кібератак
фото DR

Вчені з США розробили і випробували технологію, що попереджає операторів електричних мереж про спробу кібератаки. Пристрій зауважує аномальну активність і автоматично блокує її, запобігаючи доступ зловмисникам до критично важливих компонентів електростанції, пише HighTech Plus.

Пристрій Обмеження кіберкомунікації (C3D), розроблений фахівцями з Національної лабораторії Айдахо і компанії Visgence, автономно переглядає і фільтрує команди, які відправляються до реле захисту, найголовніших компонентів електромережі, які служать для того, щоб негайно відключити електрику, якщо помічено несправність. Наприклад, реле захисту можуть запобігти пошкодженню дорогого устаткування під час сильної грози.

Однак реле не створені для того, щоб блокувати швидкі і приховані  кібератаки, які можуть передати програмному забезпеченню команди за мілісекунди. Для запобігання такого роду атакам потрібна інтелектуальна і автоматична система фільтрації, пише Science Daily.

Для того щоб протестувати ефективність розробки, вчені провели майже рік, співпрацюючи з провідними експертами в цій галузі, включаючи давніх партнерів з Power Engineers, міжнародної консалтингової компанії, а також з фахівцями з кібербезпеки з урядових структур, приватного сектора і наукових кіл. А потім сконструювали мобільну підстанцію і приєднали її до випробувальної мережі електропередач.

Запустивши систему, дослідники послали несподівану команду на захисні реле підстанції і спостерігали ефект з сусіднього командного центру. Пристрій C3D зміг миттєво заблокувати команду і запобіг потенційним збиткам.

Найближчими місяцями обладнання та програмне забезпечення C3D пройдуть подальші випробування, після чого технологія стане доступна, в тому числі, приватним енергетичним компаніям.

На початку року невідомі зловмисники проникли в комп'ютерну систему, що управляє очисними спорудами міста Олдсмар, штат Флорида, і змогли віддалено змінити хімічний склад водопровідної води. Їм вдалося підвищити рівень гідроксиду натрію в 11 000 разів. На щастя, один із службовців помітив це, і ніхто не постраждав.

Нагадаємо, Bloomberg розповів, як хакерам вдалося зламати трубопровід Colonial Pipeline.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті