Запуск «Північного потоку-2» створить критичні безпекові загрози для України, які неможливо компенсувати – Вітренко

Запуск «Північного потоку-2» створить критичні безпекові загрози для України, які неможливо компенсувати – Вітренко

Вітренко вважає, що наразі все ще існує достатньо механізмів, за допомогою яких газопровід можна зупинити

Запуск «Північного потоку-2» створить критичні безпекові загрози для України, які неможливо компенсувати – Вітренко

Запуск газопроводу «Північний потік-2» («ПП-2») створить критичні безпекові загрози для України, компенсаторів для яких просто не існує. Про це заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко в інтерв’ю «Голосу Америки» у Вашингтоні.

«Як можна компенсувати країні критичні загрози для безпеки? Україна є об’єктом військової агресії з боку Росії. Якщо не буде фізичного транзиту газу через Україну, значно зросте ризик повномасштабної військової агресії з боку Росії. Росія очікуватиме, що якщо військові дії не зачіпатимуть європейських споживачів, Європа обмежиться висловлюваннями глибокого занепокоєння подіями в Україні», – сказав він.

Крім цього, Вітренко сумнівається в надійності обговорюваних гарантій щодо введення Німеччиною «газових санкцій» у випадку повномасштабної агресії Росії проти України. Також він заявив, що не розуміє, як Німеччина може гарантувати транзит газу територією України, якщо вона його не видобуває та не подає газ з території Росії.

«Теоретично це могла б гарантувати Росія, але постає питання – яка ціна цих гарантій, бо Україна вже мала Будапештський меморандум, на який вона розраховувала як на гарантію безпеки. Будапештський меморандум номер два для нас не є чимось привабливим», – зазначив голова «Нафтогазу».

На його думку, дискусія щодо  «ПП-2» не може будуватися навколо питання компенсацій, оскільки це питання регіональної безпеки. За словами Вітренка, наразі все ще існує достатньо механізмів, за допомогою яких «ПП-2» можна зупинити. Зокрема, йдеться про обґрунтовану відмову німецьким регулятором у сертифікації газопроводу, а також про відновлення санкцій США проти Nord Stream AG.

Нагадаємо: США та Німеччина уклали угоду щодо «Північного потоку 2», яка має покласти край багаторічним спекуляціям з приводу долі проєкту і загрозам американської адміністрації не допустити його добудови.

Україна відправила ноти в Брюссель і Берлін через «Північний потік-2».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті