За 30 років Земля втратила 75% загальної біомаси комах і почала втрачати птахів
Вчені застерігають, що незабаром екосистеми можуть посипатися одна за одною, як кості доміно

У 2019 вчені Німеччини виявили, що біомаса членистоногих в її лісах зменшилася на 40%, а луки втратили дві третини. У Великобританії чисельність метеликів скоротилася на 46%, а деякі їх види втратили 77% популяції. Про те, що відбувається в тропічних лісах, взагалі мало що відомо.
За комахами вже зникають птахи – популяція комахоїдних птахів Північної Америки зменшилася на 40%, а деякі види – на 70%. Якщо цей процес не вдасться зупинити, природа в тому вигляді, в якому ми її знаємо, не зможе функціонувати, попереджає британський біолог Дейв Гоулсон. У якийсь момент природні еко-системи посипляться одна за одною як кості доміно, пише HighTech Plus з посиланням на The Guardian.
Мало хто з жителів міст до кінця розуміє, наскільки важливу роль в природі відіграють комахи. Вони необхідні для запилення диких квітів і рослин, в тому числі сільськогосподарських культур, переробки екскрементів, листя і трупів, підтримки здоров'я грунтів, контролю за шкідниками та багато іншого. Для птахів, риб і жаб – це основне джерело їжі.
За останні 50 років через руйнування місця існування популяція комах вже зменшилася на 75% і продовжує скорочуватися. Біологи знаходять цьому докази постійно: в Північній Америці зникають метелики виду данаїда монарх, в Німеччині – лісові й лугові комахи, в Британії – джмелі і журчалки. Повсюдно знижується чисельність медоносних бджіл, розповідає The Guardian.
Комахи становлять основну масу відомих науці видів. Одні тільки мурахи перевершують людину за чисельністю мільйон до одного – тому вони вимирають непомітно. Але коли ланцюгова реакція докотиться до птахів і риб, буде вже пізно. Зникнення комах з харчового ланцюга стане катастрофою не тільки для диких тварин – 80% населення Землі, в основному жителі Африки, Азії, Океанії та Південної Америки, вживає їх в їжу.
Американський біолог Пол Ерлік, автор книги «Популяційна бомба», порівняв зникнення видів з поступовою втратою літаком заклепок. Втрату 10-ти або навіть 50-ти він ще може проігнорувати, але врешті-решт відбудеться катастрофа.
За оцінками ентомологічного товариства Крефельда (Німеччина), які ведуть підрахунок комах в країні, за 27 років, з 1989 по 2016, загальна біомаса комах скоротилася на 75%. В 2019 році інша група німецьких вчених опублікувала свою доповідь, згідно з якою ліси Німеччини втратили 40% біомаси членистоногих, а луки – дві третини.
У сільських регіонах Великобританії чисельність метеликів з 1967 по 2017 роки скоротилася на 46%. Деякі види, наприклад, перламутровки і хвостюшки, втратили 77%, незважаючи на спроби охорони середовища їх проживання.
З 1966 по 2013 приблизно на 40% скоротилася популяція комахоїдних птахів Північної Америки. А берегових ластівок, димчастих іглохвостих, дрімлюг і ластівок-косаток – більш ніж на 70% за останні 20 років. Аналогічні процеси відзначають в інших країнах, особливо там, де добре розвинена промисловість.
Гоулсон, професор біології в Університеті Сассекса, пропонує можливі шляхи вирішення цієї проблеми, поки не стало надто пізно. Наприклад, озеленення міст і припинення використання пестицидів, трансформацію харчової промисловості, введення заходів з охорони рідкісних видів комах і місць їх проживання на законодавчому рівні.
У програмі ООН, складеної в цьому році, йдеться про те, що третина світового океану і суші повинна бути до 2030 року захищена від руйнівного впливу людини. Серед інших цілей (а всього їх 21) – реформа систем планування щодо захисту видів, припинення субсидій на сільське господарство, якщо воно призводить до скорочення чисельності диких тварин, а також збільшення фондів заповідників мінімум на $200 млрд на рік.
Як ми писали, мільярдер хоче викупити 30% диких лісів планети, щоб захистити їх від втручання людини.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].