Зростання боргів облгазів загрожує стабільному проходженню осінньо-зимового періоду – ОГТСУ

Зростання боргів облгазів загрожує стабільному проходженню осінньо-зимового періоду – ОГТСУ

Сукупний борг облгазів перед Оператором ГТС сягнув 9,2 млрд грн

Зростання боргів облгазів загрожує стабільному проходженню осінньо-зимового періоду – ОГТСУ
Фото: tsoua.com

Зростання боргів облгазів ставить під загрозу стабільне проходження осінньо-зимового періоду. Про це заявляє пресслужба Оператора газотранспортної системи (ОГТСУ).

У липні 2021 року оператори газорозподільних мереж (ГРМ), тобто облгази та міськгази, заборгували перед ОГТСУ за газ, відібраний з магістральних газогонів для власних виробничо-технологічних витрат (ВТВ), майже 137 млн грн. Сукупний борг облгазів перед компанією сягнув 9,2 млрд грн. В ОГТСУ нарікають, що частина облгазів продовжує практику несанкціонованих відборів газу з ГТС, а динаміка погашення їхньої заборгованості залишається вкрай повільною.

Зазначається, що попри санкції та кримінальні провадження «Донецькоблгаз» у липні збільшив борг на 66 млн грн (сукупний борг підприємства досяг 1,1 млрд грн), а «Тернопільміськгаз» – на майже 13 млн грн (загалом – 0,6 млрд грн боргу). В ОГТСУ наголошують, що ці два облгази системно не розраховуються с Оператором та є одними з найбільших боржників, які протягом багатьох місяців не сплачують за відібраний газ для своїх ВТВ.

Також значну негативну динаміку в липні продемонстрували «Кіровоградгаз» (+25 млн грн боргу), «Херсонгаз» (+15 млн грн), «Мелітопольгаз» (+6 млн грн). Найбільшими боржниками Оператора ГТС залишаються облгази групи «Регіональної газової компанії», чий сукупний борг становить 6,7 млрд грн.

«Проблема з накопиченням боргів облгазами вимагає термінового вирішення, оскільки це вкрай негативно впливає на фінансовий стан Оператора ГТС України та ставить під загрозу безперебійне транспортування газу споживачам України в осіннє-зимовий період. З настанням нового опалювального сезону ситуація з накопиченням боргів облгазів прогнозовано погіршиться. Тому наразі критично важливо до початку сезону впровадити законодавчі зміни щодо розподільчих рахунків для облгазів», – наголошують в ОГТСУ.

Як пояснив генеральний директор компанії Сергій Макогон, цей механізм передбачає, що частина коштів, які облгази отримують від населення за послугу розподілу, буде автоматично перерахована для сплати за газ Оператору ГТС.

«Кошти українських споживачів, які справно розраховуються за розподіл газу, мають використовуватися за цільовим призначенням, як це визначено структурою тарифу: на покриття витрат транспортування та розподілу на ринку газу, а не потрапляти в кишені приватних власників облгазів», – додав він.

Нагадаємо: на кінець червня за 2020-2021 роки облгази мали сплатити ОГТСУ понад 9,9 млрд грн, з яких 5,1 млрд грн – протермінована заборгованість і ще понад 4,8 млрд – нарахування з відстрочкою до сплати наприкінці червня.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло