США знали про операцію із затримання вагнерівців – CNN
Американська розвідка заявляє, що участі в ній не брала

Сполучені Штати знали про спецоперацію із затримання найманців ПВК «Вагнер», яка була зірвана в серпні 2020 року. Можливо, США також надавали допомогу для її проведення, зокрема і фінансову, але участі у ній не брали. Про це CNN вдалось дізнатись від джерел в українській та американській розвідці.
Троє колишніх високопоставлених чиновників української військової розвідки ексклюзивно для телеканалу розповіли, як вони організували операцію, спрямовану на виманювання російських найманців «для переслідування за звірства, скоєні на сході України», де сепаратисти, яких підтримує Кремль, ведуть боротьбу протягом багатьох років.
По-перше, українські агенти видавали себе за російську приватну військову компанію. Вони пропонували вигідний контракт в розмірі $5000 в місяць за захисту нафтових об'єктів Венесуели. Джерела повідомили, що на цю приманку потрапили сотні потенційних російських підрядників, які подали заявки на роботу, що надало українській розвідці безпрецедентну можливість почати виявлення і виявлення підозрюваних у військових злочинах.
«Ми почали їм дзвонити і говорити:« Ей, мужик, розкажи мені що-небудь про себе. Може, ти насправді не боєць, може, ти сантехнік чи щось в цьому роді, – сказав один з колишніх офіцерів військової розвідки. CNN про перевірку дзвінків претендентам. – А потім вони почали розкривати щось про себе, відправляючи нам документи, військові посвідчення і докази того, де вони воювали. І ми, типу «бінго, ми можемо використовувати це».
Іншими словами, за словами офіцерів розвідки, цілі самі почали надсилати докази того, ким вони були, свого військового досвіду і навіть конкретних боїв і інцидентів, в яких вони брали участь, включаючи посвідчення особи і потенційно компрометуючі фотографії і відео їх «подвигів» на сході України і в інших місцях.
Очевидно, це представляло інтерес і для американської розвідки, хоча офіційні особи США заперечують свою пряму роль. За словами представників української розвідки, операція під керівництвом України отримала американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як залучити російських найманців.
Високопоставлений чиновник США сказав CNN, що ці твердження «помилкові».
Він вказав, що розвідка США знала про операцію, але заперечував будь-яку причетність. Чиновник, який побажав залишитися неназваним, оскільки він не був уповноважений говорити публічно, припустив, що спроби втягнути американські агентства можуть бути спробою розділити або навіть перекласти провину за провал української операції з високим ризиком.
Нагадаємо, Mind разом з незалежним журналістом-розслідувачем Любов'ю Величко вдалось поговорити з безпосереднім учасником цієї спецоперації, який був одним із її координаторів. У цілях його безпеки ми не називатимемо його імені та посади.
Координатор операції розповів про те, що спецоперація із захоплення вагнерівців провалилася через перенесення на 3-4 дні. Причиною слугували переговори із російською стороною по полонених.
Також він повідомив, що серед 33 вагнерівців, що були затримані в Білорусі, а згодом передані Росії, було дві особи, які перебували біля установки «Бук» під час того, як 17 липня 2014 року російські війська збили Boeing 777. Вони могли бути свідками в цій справі. Координатор операції також переконаний, що відбувся злив інформації. В інтерв'ю він розповів, хто був поінформований про спецоперацію, як проходила підготовка, і чому зірвалась одна з найгучніших спецоперацій України за останні роки.
Нагадаємо, за інформацією незалежної журалістки-розслідувачки Любові Величко, свідка у справі МАУ Цемаха віддали Кремлю за вказівкою Єрмака. Обмін відбувся у вересні 2019 року, а мав відбутися у грудні після допитів Міжнародної слідчої групи.
24 вересня 2020 року Служба безпеки України в суді підтвердила, що збирала докази проти вагнерівців ще до їхнього затримання в Білорусі
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].