У Франції розпочався масштабний судовий процес у справі про теракти в Парижі в 2015 році

У Франції розпочався масштабний судовий процес у справі про теракти в Парижі в 2015 році

Будуть розглянуті 1800 судових позовів і свідчитимуть близько 300 свідків

У Франції розпочався масштабний судовий процес у справі про теракти в Парижі в 2015 році
фото wikipedia

У середу, 8 вересня, в Парижі починаються слухання у справі про теракти, здійснені у французькій столиці 13 листопада 2015 року. Жертвами терактів у концертному залі «Батаклан», на стадіоні «Стад де Франс» і в паризьких кафе стали 130 людей, ще понад 350 отримали поранення. Суд над 20 обвинуваченими називають «історичною зустріччю правосуддя і тероризму» у Франції, пише RFI.

Справа про теракти, здійснені 13 листопада 2015 року, буде заслухана спеціальним судом, чия юрисдикція поширюється на злочини, пов'язані з тероризмом. Це найбільший процес, якй коли-небудь проходив у Франції. «Розмах процесу дорівнює глибині трагедії», написало Le Monde.

Перед судом постануть 20 обвинувачених, з них 14 будуть присутні на процесі особисто, чотирьох імовірно немає серед живих, один відбуває тюремне покарання в Туреччині і ще один, громадянин Сирії, досі знаходиться в розшуку.

Тільки один з обвинувачених, франко-марокканець Салах Абдеслам, брав безпосередню участь в нападі. Решта 19 звинувачуються в пособництві й підготовці теракту.

Під час небаченого за своїм розмахом процесу будуть розглянуті 1800 цивільних позовів від потерпілих. Родичі й близькі загиблих і поранених будуть свідчити перед судом – близько 300 осіб.

Проведення слухань вимагало двох років підготовки. Слідство, що тривало чотири роки, дозволило виявити логістику терактів, точно визначити шлях, яким терористи, які повернулися з Сирії, проникли до Франції, і виявити конспіративні квартири в Бельгії і Парижі. В результаті було розкрито терористичне угруповання. Воно також підготувало і здійснило теракти в Брюсселі 22 березня 2016 року, які забрали життя 32 людей.

Щодо 12 осіб, які постануть перед судом, звинувачення вимагає покарання у вигляді довічного ув'язнення.

Колегію кримінального суду складуть п'ятеро суддів, і ще четверо візьмуть участь в дебатах. З боку звинувачення троє прокурорів представлятимуть Національну антитерористичну прокуратуру (Pnat). Всього у справі фігурують 330 адвокатів, з них 300 представляють цивільних позивачів. На даний момент цивільними позивачами є 1765 чоловік двадцяти трьох національностей.

В якості свідків суд заслухає колишнього президента Франції Франсуа Олланда, колишнього міністра внутрішніх справ Бернара Казнєва, колишніх глав французької внутрішньої і зовнішньої розвідки та Головної прокуратури. Всі вони в момент терактів перебували при виконанні обов'язків.

Справа про розслідування налічує 542 томи з 47 000 протоколами, це 53 погонних метра (третина висоти будівлі суду) і один мільйон сторінок.

Спеціально для процесу був збудований тимчасовий зал площею 700 кв. м з вісьмома екранами, так званий «зал великих процесів», який може вмістити 550 чоловік. Ще 15 залів Апеляційного суду загальною місткістю від 1000 до 1200 місць можуть додатково використовуватися для трансляції судових засідань. Будівництво нового залу обійшлося в 7,5 млн євро.

Процес імовірно завершиться 25 травня 2022 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті