Ціни на електроенергію в Європі злетіли до рекорду з 1999 року

Ціни на електроенергію в Європі злетіли до рекорду з 1999 року

Причиною стало зниження генерації вітровими електростанціями

Ціни на електроенергію в Європі злетіли до рекорду з 1999 року
фото Pixaby

Ціни на електроенергію в Європі різко зросли: у Великобританії ціна за мегават-годину виросла за рік майже в сім разів, до рекорду з 1999 року, пише The Bellз посиланням на WSJ і Financial Times.

Зокрема, найбільше ціни на електрику підскочили у Франції, Нідерландах і Німеччині. В останній, як зазначає FT, оптова ціна на електроенергію з постачанням на початку наступного року досягла 90 євро за один мегават на годину (близько $106), що майже вдвічі більше за ціни на початку року.

Між тим в Британії з початку серпня ціна виросла майже втричі, а з вересня 2020 року – майже в сім разів, до 331 євро (близько $391).

Причина зростання цін на електроенергію в Європі – зниження виробництва вітряними електростанціями в Північному морі через відсутність там сильних вітрів в останні тижні. Для компенсації втрат було задіяно електрику, що виробляється газовими і вугільними електростанціями.

Згідно з даними енергетичної компанії National Grid, у Великобританії в понеділок, 13 вересня, вітер на тлі сталої погоди забезпечував лише 4,9% вироблення електроенергії при середньорічному показнику в 18%.

Одночасно з цим в Європі виросли ціни на газ. Минулого тижня вартість газу вперше в історії перевищила $700 за тисячу кубометрів, а станом на вечів вівторка 14 вересня жовтневий ф'ючерс на газ на нідерландському газовому хабі TTF пробив позначку в $808.

Як пояснювали в Fitch, причиною зростання цін на газ в Європі став низький запас палива в європейських газосховищах. Виною тому були холодна зима рік тому і спекотне літо.

Запаси в підземних сховищах Європи знаходяться на рівні історичних мінімумів, а газопроводу «Північний потік 2» до початку роботи знадобиться довгий шлях погоджень в відомствах ФРН і ЄС.

У березні 2018 року ціна газу в Європі злітала майже до $1000 за тисячу кубометрів, коли на континенті панував холодний фронт «Звір зі Сходу». Історичний рекорд ціни контракту «на день вперед» на TTF зафіксували 1 березня 2018 року – $969 за тисячу кубометрів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті