Офіс генпрокурора активізував розслідування злочинів проти журналістів і почав співпрацювати з медіа

Офіс генпрокурора активізував розслідування злочинів проти журналістів і почав співпрацювати з медіа

ОГП взяв на особливий контроль розслідування щодо позаштатного автора Mind.ua Любові Величко

Офіс генпрокурора активізував розслідування злочинів проти журналістів і почав співпрацювати з медіа
Фото: gp.gov.ua

14 вересня 2019 року Офіс генпрокурора (ОГП) підписав меморандум про співпрацю із низкою медійних організацій з метою вдосконалення способів захисту прав журналістів від протиправних посягань. Про це стало відомо в ході зустрічі генерального прокурора Ірини Венедіктової з представниками неурядових організацій та журналістів, передає кореспондент Mind.ua.

Зокрема, підписантами меморандуму стали такі громадські організації: «Інститут масової інформації», «Інститут розвитку регіональної преси», «Детектор медіа», «Платформа прав людини» та «Центр інформації про права людини». З боку Офісу генерального прокурора підписантом стала генпрокурорка Ірина Венедіктова.

Робоча група при Офісі генпрокурора була створена 27 травня 2021 року. Тоді представники медіаорганізацій та ЗМІ надали ОГП список резонансних кримінальних проваджень, які стосуються вчинення злочинів проти журналістів. Офіс генпрокурора взяв на особливий контроль розслідування цих злочинів.

Зокрема, йдеться про злочини проти журналістів програми «Схеми» («Радіо свобода»), Bigus.info, «Громадське», «Українська правда», а також позаштатного автора Mind.ua Любов Величко.

Також ОГП почав збирати рекомендації від представників ГО та медіа стосовно проблем, пов’язаних із діями слідчих та прокурорів в рамках розслідування такого виду проваджень. За останні місяці уже відбулися навчання в Тренінговому центрі прокурорів стосовно особливостей розслідування злочинів, вчинених проти журналістів.

За даними ОГП, зараз в Україні одночасно розслідується 297 кримінальних проваджень за статтями 171, 345-1, 347-1, 349-1. У 2021 році підозри за цими статтями було вручено в 32-х провадженнях.

Після підписання меморандуму учасники робочої групи звернули увагу на необхідність притягнення до відповідальності високопосадовців та впливових осіб, які почувають себе безкарними, порушуючи права журналістів та перешкоджаючи у їх діяльності.

Зокрема, 14 вересня 2021 року на Офіс генпрокурора взяв на контроль справу про побиття чернігівського журналіста Ігоря Стаха. Ймовірним замовником злочину Ігор Стах вважає народного депутата України Валерія Дубіля та Сергія Коровченка.

Нагадаємо, у 2019 році генпрокурор Юрій Луценка називав Валерія Дубіля організатором масштабної схеми підкупу виборців на парламентських виборах в інтересах партії “Батьківщина”. Справу розслідувало Державне бюро розслідувань, станом на зараз підозру нікому не було вручено. Також Дубіль є фігурантом низки кримінальних проваджень ДБР про рейдерське захоплення агрохолдингу на Чернігівщині.

Сергій Коровченко – фігурує в так званих «плівках Глазьєва» – телефонних розмовах радника президента РФ щодо захоплення Криму. Згідно з цими розшифровками, радник президента Росії Сергій Глазьєв у розмові з депутатом Держдуми Костянтином Затуліним, яка відбулася в лютому 2014 року, стверджує, що «міністр юстиції Криму» Сергій Коровченко є людиною Віктора Медведчука й радить зберегти його на посаді. Після оприлюднення цих плівок СБУ порушило справу про державну зраду. Але досі підозру нікому не вручено.

Також Офіс генпрокурора взяв на контроль так звану «справу Шевцова» про погрози журналістці Любові Величко після розслідування про нелегальні казино, у якому фігурує компанія дружини заступника начальника слідчого управління Національної поліції України Євгена Шевцова Альони.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті