Нобелівську премію з фізики присудили за «прогнозування глобального потепління»
Манабе одним з перших у світі почав досліджувати феномен глобального потепління в 1970-х роках

Лауреатами Нобелівської премії з фізики 2021 року стали Сюкуро Манабе (США), Клаус Хассельман (Німеччина) і Джорджо Парізі (Італія) за «внесок в розуміння складних фізичних систем».
Половину премії присуджено Манабе і Хассельману за «фізичне моделювання клімату Землі», а також за те, що вони заклали основи «надійного прогнозування глобального потепління».
Сюкуро Манабе – японсько-американський класик кліматології, відомий фахівець з обчислювального моделювання клімату і його змін. Він показав провідну роль CO2 в парниковому ефекті і заклав основу всіх глобальних кліматичних моделей, зв'язавши радіаційний баланс з вертикальним переміщенням повітряних мас. Манабе одним з перших почав досліджувати феномен глобального потепління в 1970-х роках, після того, як ще в 1967 році припустив, що концентрація парникових газів в атмосфері повинна впливати на температуру на Землі, пише The Bell.
Клаус Хассельман – один з найбільш цитованих вчених в галузі глобального потепління за період з 1991 по 2001 рік. Він зміг об'єднати моделі погоди і клімату, а його роботи з кліматичних «відбитків» дозволили довести зв'язок підвищення температури з антропогенними викидами парникових газів.
Роботи Джорджо Парізі, який отримує другу половину премії, стосуються вивчення хаосу і флуктуацій у фізичних системах. Завдяки його роботам з фрустрованих систем з'явилися методи, що дозволяють економно описувати поведінку складних хаотичних систем (до яких належить і циркуляція атмосфери). Більше того, основні висновки стало можливим поширити на рівні від молекулярного до планетарного і на різні галузі від біології до гідродинаміки.
У минулому році Нобелівська премія в галузі фізики була присуджена Роджеру Пенроузу з Великобританії і Райнхарду Генцелю і Андреа Гез з США. Пенроуз отримав половину грошового призу за відкриття того, що «утворення чорних дір служить надійним підтвердженням загальної теорії відносності», а Генцель і Гез – решту суми за «відкриття супермасивного компактного об'єкта в центрі галактики».
Як стало відомо напередодні, Нобелівську премію з медицини присудили за відкриття рецепторів, що відповідають за температуру, біль і дотик.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].