Неймовірно, але факт: Європа стала заручницею Путіна

Неймовірно, але факт: Європа стала заручницею Путіна

Росія запропонувала збільшити постачання газу до Європи на тлі зростання цін. Такий крок не здивував експертів

Неймовірно, але факт: Європа стала заручницею Путіна
Twitter Nord Stream 2

Цього тижня ціни на природний газ досягли нового максимуму. За офіційними даними, які оприлюднили в CNBC, регіональні ціни на паливо цього року зросли майже на 500%. Це сталося через  підвищення попиту та скорочення пропозиції, що тисне на енергетичний сектор, коли погода стає все холоднішою.

Президент Росії Владімір Путін запропонував збільшити поставки до Європи – тим самим, на думку аналітиків, зробивши її більш залежною та вразливою, адже Європа і досі чекає, коли Німеччина сертифікує спірний проект газопроводу «Північний потік 2», який дозволить доставити більше російського газу до Європи через Балтійське море.

Зазначимо, що США тривалий час виступали проти проекту, попереджаючи під час його будівництва про те, що він компрометує енергетичну безпеку Європи і що Росія може використовувати енергоносії як важелі впливу на регіон.

Адміністрації Обами та Трампа і президент Джо Байден оголосили про санкції проти компаній, які беруть участь у проекті. Щоправда санкції були скасовані в травні, що розцінювалося як спроба США відновити зв'язки з Німеччиною.

«Тепер Європа буду заручником Росії через постачання енергоносіїв», – сказав Тімоті Еш, старший суверенний стратег з питань ринків, що розвиваються, у Bluebay Asset Management, у своїй доповіді про дослідження в середу, назвавши ситуацію «неймовірною».

«Цілком зрозуміло, що Росія триматиме Європу (ЄС та Велику Британію) у сфері енергетичної кризи, а Європа (і Велика Британія) надто слабкі, щоб що-небудь з цим зробити», – сказав він. Європа остерігається, що наближаючись до зими, Росія ще більше «закрутить гвинти» (відключення енергопроводів) і дозволить їй замерзнути, поки вона не отримає сертифікат на «Північний потік 2».

Майк Фулвуд, старший науковий співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень, погоджується, що будь-яке рішення про постачання Росією газу до Європи є політичним і пов'язане з сертифікацією трубопроводу.

Експерти розглядають битву за постачання газу в Європу як щось на зразок війни між США та Росією, причому обидва претендують на завоювання частки ринку в регіоні за рахунок постачання природного газу (Росія) та скрапленого природного газу (США).

Нагадаємо, що газопровід критикують і в Європі. Трубопроводи України не будуть задіяні, тож в результаті вона втратить цінні збори за транзит газу. Також Польща вказує на те, що трубопровід служить лише для зміцнення Росії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті