ТСК не знайшла доказів витоку, через який зірвалася спецоперація із затримання «вагнерівців»

ТСК не знайшла доказів витоку, через який зірвалася спецоперація із затримання «вагнерівців»

Комісія також не виявила доказів причетності Зеленського чи Єрмака до спецоперації

ТСК не знайшла доказів витоку, через який зірвалася спецоперація із затримання «вагнерівців»
Затримання вагнерівців у Мінську
Джерело: КДБ Білорусі/AP

Тимчасова слідча комісія (ТСК) у справі ПВК «Вагнера» не виявила доказів витоку інформації, внаслідок якого затримання найманців вирішили відтермінувати. Про це свідчить проміжний звіт ТСК, опублікований на сайті Верховної Ради.

ТСК встановила, що документування осіб, які могли мати стосунок до російських ПВК і брати участь у війні на Донбасі, тривало з першої половини 2018 року до початку липня 2020 року.

Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони провело близько 2 000 «співбесід» з імовірними бойовиками та відібрало близько 500 осіб, які «становили оперативний інтерес», з них ідентифіковано – 396.

«На одній із оперативних нарад між ГУР МОУ та СБУ було запропоновано організувати контрольоване переміщення 33 осіб (відібраних з 396 ідентифікованих осіб) з території РФ до країни, де існувала б можливість їх офіційного затримання, та прийнято рішення про проведення окремого спеціального активного заходу», – йдеться у звіті.

Захід розпочався наприкінці червня 2020 року та проводився силами лише українських розвідувальних та контррозвідувальних органів. Зазначається, що спеціальні служби США, Туреччини, Великої Британії, Ізраїля та будь-яких інших країн до проведення заходу не залучалися.

Комісія також з'ясувала, що було ухвалено рішення про відтермінування заходу з 25 липня на 30 липня 2020 року. Водночас ТСК не знайшла «документально оформленої вказівки про відтермінування» операції з боку будь-якої посадової особи. Також комісія не виявила доказів того, що президент Володимир Зеленський особисто доручив відтермінувати захід, а голова Офісу президента Андрій Єрмак, згідно зі звітом, не має повноважень віддавати такий наказ керівнику ГУР Міноборони.

При цьому ТСК констатує, що в Росії та Білорусі «могли знати про окремі процеси, які відбувалися в ході реалізації першого розвідувального та другого активного заходів українських спецслужб». У ТСК вважають, що затримання 33 «вагнерівців» у Білорусі було результатом посиленої роботи місцевої спецслужби напередодні президентських виборів.

Нагадаємо: за інформацією CNN, США знали про спецоперацію із затримання найманців ПВК «Вагнера».

Mind разом з незалежним журналістом-розслідувачем Любов'ю Величко вдалось поговорити з безпосереднім учасником цієї спецоперації, який був одним із її координаторів. У цілях його безпеки ми не називатимемо його імені та посади.

Координатор операції розповів про те, що спецоперація із захоплення «вагнерівців» провалилася через перенесення на 3-4 дні. Причиною слугували переговори із російською стороною по полонених. 

Також він повідомив, що серед 33 «вагнерівців», що були затримані в Білорусі, а згодом передані Росії, було дві особи, які перебували біля установки «Бук» під час того, як 17 липня 2014 року російські війська збили Boeing 777. Вони могли бути свідками в цій справі. Координатор операції також переконаний, що відбувся злив інформації. В інтерв'ю він розповів, хто був поінформований про спецоперацію, як проходила підготовка, і чому зірвалась одна з найгучніших спецоперацій України за останні роки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло