Рада відправила на доопрацювання законопроєкт про спрощення закупівель у системі «Прозорро»

Рада відправила на доопрацювання законопроєкт про спрощення закупівель у системі «Прозорро»

Документ відкриває можливості для зловживань на закупівлях на 40 млрд грн у рік

Рада відправила на доопрацювання законопроєкт про спрощення закупівель у системі «Прозорро»
Фото: УНІАН

Верховна Рада (ВР) направила на повторне перше читання законопроєкт №5289 зі змінами до закону про публічні закупівлі щодо спрощення процедур закупівель сільськими, селищними радами, міськими територіальними громадами. Рішення підтримали 256 народних депутатів. Про це йшлося на пленарному засіданні ВР.

Запропоновані зміни скасовують обов'язок проводити спрощені закупівлі в системі «Прозорро» від 50 000 грн на більшість державних замовлень.

Відповідно до пояснювальної записки до законопроєкту, його прийняття забезпечить можливості місцевим громадам оперативно закуповувати товари та послуги та надасть їм можливість провадити закупівлю передбачених законопроєктом товарів і послуг без проходження спрощеної процедури публічних закупівель, тобто закуповувати напряму у виробника.

Однак представники різних фракцій і груп заявляли перед голосуванням, що законопроєкт ухвалювати не можна, оскільки він створює ризики неефективного використання публічних коштів та корупційних дій.

За підрахунками держпідприємства «Прозорро», документ відкриває можливості для зловживання на публічних закупівлях на суму близько 40 млрд грн.

«Сам законопроєкт нібито покликаний спростити життя органам місцевого самоврядування, але складається з двох поправок, які не узгоджуються між собою. Одна з них справді дозволяє місцевим радам закуповувати деякі товари та послуги для соціальної сфери без використання спрощених закупівель у «Прозорро». Водночас друга поправка де-факто ліквідує необхідність проводити спрощені закупівлі взагалі для всіх замовників», – пояснив директор «Прозорро» Василь Задворний.

Він зауважив, що це несе суттєві корупційні ризики, оскільки замість конкурентного відбору постачальників знову з'являться прямі угоди зі «своїми» за завищеними цінами.

За даними «Прозоро», з моменту запровадження спрощених закупівель у квітні 2020 року, держава планувала витратити на них приблизно 43 млрд гривень. Однак понад чотири млрд (майже 10%) вдалося заощадити саме завдяки конкуренції постачальників на онлайн-аукціонах.

Раніше «Прозорро.Продажі» сплатило до держбюджету 57,3 млн грн податків та дивідендів за підсумками дев’яти місяців цьогоріч.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло