Росія вимагає від НАТО відступити зі Східної Європи і триматися подалі від України - Reuters

Росія вимагає від НАТО відступити зі Східної Європи і триматися подалі від України - Reuters

В НАТО відреагували на «пропозиції» Росії

Росія вимагає від НАТО відступити зі Східної Європи і триматися подалі від України - Reuters
фото Shutterstock

У п'ятницю 17 грудня Росія заявила, що їй потрібні офіційні гарантії того, що НАТО відмовиться від будь-якої військової діяльності у Східній Європі та Україні, пише Reuters.

Москва вперше докладно виклала вимоги, які, за її словами, необхідні для зниження напруженості в Європі та розрядки кризи навколо України, пов’язаної з нарощуванням російських військ біля її кордону.

Одна з вимог Росії – ефективне право вето на членство України в НАТО, хоча Захід уже виключив такий варіант.

Інші вимоги передбачають вивезення американської ядерної зброї з Європи та виведення багатонаціональних батальйонів НАТО з Польщі та прибалтійських держав – Естонії, Латві та Литви.

У Вашингтоні високопосадовець адміністрації заявив, що Сполучені Штати готові обговорити пропозиції, але додав: «Проте в цих документах є деякі речі, які, і росіяни це знають, є неприйнятними».

Чиновник сказав, що Вашингтон відповість наступного тижня з більш конкретними пропозиціями щодо формату будь-яких переговорів.

Прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що Вашингтон поговорить зі своїми союзниками. «Ми не підемо на компроміс із ключовими принципами, на яких будується європейська безпека, включаючи те, що всі країни мають право визначати своє власне майбутнє та зовнішню політику без втручання ззовні», – сказала вона.

Дипломати НАТО заявили Reuters, що Росія не може мати вето на подальше розширення альянсу, а НАТО має право самостійно визначати свою військову позицію.

«Росія не є членом НАТО і не вирішує питання, пов'язані з НАТО», – заявив речник МЗС Польщі Лукаш Ясіна.

Деякі західні політологи припускають, що Росія свідомо висуває нереалістичні вимоги, які, як вона знає, не будуть виконані, щоб відвернути увагу дипломатії та при цьому продовжувати військовий тиск на Україну.

«Щось не так з цією картиною, політична сторона здається димовою завісою», – написав у Twitter Майкл Кофман, фахівець з Росії з дослідницької організації CNA з Вірджинії.

Тим часом в НАТО відреагували на ультиматум Росії.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції в Брюсселі заявив, що Альянс отримав останні «пропозиції» Росії, і такий діалог повинен проходити в консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна.

«Ми отримали останні пропозиції Росії. Ми ясно розуміємо, що будь-який діалог з Росією повинен враховувати занепокоєння НАТО у зв'язку з діями Росії, ґрунтуватися на ключових принципах і документах європейської безпеки і проходити в консультації з європейськими партнерами НАТО, такими як Україна», – заявив генеральний секретар.

Він заявив, що союзники по НАТО закликають Росію до негайної деескалації, використовувати дипломатичні канали і дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань щодо прозорості військової діяльності.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло