«Будапештський меморандум не працює»: Зеленський обіцяє переглянути відмову України від ядерної зброї

«Будапештський меморандум не працює»: Зеленський обіцяє переглянути відмову України від ядерної зброї

Міністру МЗС України доручено скликати – востаннє - консультації держав-гарантів Будапештського меморандуму

«Будапештський меморандум не працює»: Зеленський обіцяє переглянути відмову України від ядерної зброї
фото Офіційний сайт Президента України

«Україна хоче миру. Європа хоче миру. Світ каже, що не хоче воювати, а Росія – що не хоче нападати. Хтось з нас бреше», – такими словами президент України Володимир Зеленський почав свій виступ на Мюнхенській конференції з безпеки, текст якого опублікованона офіційному сайті глави держави.

Він звернувся до європейських країн і учасників Північно-Атлантичного альянсу із закликом надавати Україні озброєння не як «благодійну допомогу», а як вклад у безпеку всієї Європи, тому що саме Україна вже вісім років є тим щитом, який захищає інші країни від російської агресії.

«Ми цінуємо будь-яку допомогу, але всі мають розуміти – це не благодійні внески, про які Україна має просити чи нагадувати. Не благородні жести, за які Україна має низько вклонятися. Це ваш внесок у безпеку Європи та світу. Де Україна вісім років є надійним щитом. І вісім років стримує одну з найбільших армій світу. Яка стоїть уздовж нашого кордону, а не кордонів країн ЄС.

І «Гради» летіли в Маріуполь, а не у європейські міста. І після боїв у майже півроку зруйновано аеропорт у нас у Донецьку, а не у Франкфурті. І жодна країна Європи не знає, що таке військові поховання щодня в усіх регіонах. А жоден європейський лідер – що таке регулярні зустрічі з родинами загиблих», – сказав президент.

Зеленський заявив, що ініціює проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму.

Якщо саміт країн – учасниць Будапештського меморандуму не відбудеться або не надасть Україні гарантій безпеки, то документ буде визнаний Україною як недійсний разом з пунктами, які підписали 1994 року, повідомив президент.

«За відмову від третього у світі ядерного потенціалу Україна отримала гарантії безпеки. Тієї зброї у нас немає. Безпеки у нас немає також. Немає й частини території нашої держави, що за площею більша, ніж Швейцарія, Нідерланди чи Бельгія. (…) Але дещо є. Це право вимагати перейти від політики умиротворення до забезпечення гарантій безпеки та миру.

З 2014 року Україна тричі намагалася скликати консультації держав – гарантів Будапештського меморандуму. Тричі – безуспішно. Сьогодні Україна зробить це вчетверте. Я як Президент – уперше. Але і Україна, і я робимо це востаннє. Я ініціюю проведення консультацій у межах Будапештського меморандуму. Скликати їх доручено міністру закордонних справ. Якщо вони знову не відбудуться або за їх результатами не буде гарантій безпеки для нашої держави, Україна матиме повне право вважати, що Будапештський меморандум не працює і всі пакетні рішення 1994 року поставлені під сумнів», – сказав у своєму виступі глава держави.

Володимир Зеленський виступає на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки (MSC) та спілкується з журналістом CNN Крістіан Аманпур.

Володимир Зеленський виступає на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки (MSC) та спілкується з журналістом CNN Крістіан Аманпур.

Опубліковано Офіс Президента України Субота, 19 лютого 2022 р.

Будапештський меморандум, підписаний 5 грудня 1994 року Великою Британією, Росією, США та Україною, передбачав гарантії безпеки та територіальної цілісності України в обмін на відмову Києва від ядерного озброєння. Документ набув чинності у зв'язку із приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Держави, що підписали договір у зв'язку з видаленням з території України ядерної зброї, брали на себе зобов'язання поважати суверенітет України, утримуватися від застосування сили щодо неї.

 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло