НБУ: Ситуація на валютному ринку лишається контрольованою
Нацбанк також має достатній запас готівкової валюти

Що сталося. Національний банк України продовжує через проведення активних інтервенцій з продажу валюти згладжувати надмірні курсові коливання за дотримання режиму гнучкого курсоутворення. Ситуація на валютному ринку, як і раніше, лишається контрольованою.
Деталі. Загалом, з початку року Національний банк продав $2,1 млрд. Нацбанк нагадав, що у березні 2020 року НБУ був змушений за один місяць продати майже $2,3 млрд для заспокоєння ажіотажного попиту на ринку, що виник на тлі розгортання коронакризи.
Згідно з повідомленням, по-перше, Україна має достатній обсяг міжнародних резервів (близько $28 млрд), який, попри зменшення, з огляду на потребу в підтриманні національної валюти на сьогодні є вищим, ніж на початку березня 2020 року ($26,6 млрд). Зазначається, що також міжнародна спільнота вже оголосила про масштабні пакети фінансової допомоги Україні.
По-друге, як зазначає Нацбанк, на сьогодні немає макроекономічних причин для послаблення гривні. «Основною причиною переважання попиту над пропозицією на валютному ринку залишається психологічний чинник. За оцінками Національного банку, вплив напруженості інформаційного середовища не може тривати довго, оскільки виникає так званий «ефект звикання», – йдеться у повідомленні.
По-третє, згідно з повідомленням, відмова від фіксації курсу та перехід до плаваючого курсоутворення значно збільшили стійкість валютного ринку до шоків. «Це, зокрема, підтверджує досвід проходження коронакризи. Плаваюче курсоутворення дало змогу Національному банку свого часу перейти до скасування валютних обмежень, що привело до зростання ліквідності валютного ринку, яка, зі свого боку, зумовила збільшення його стійкості», – зазначає Нацбанк.
По-четверте, залишок готівкової іноземної валюти в банківській системі перебуває на належному рівні – близько $1,2 млрд (в еквіваленті). Для порівняння: відповідний показник на початку 2022 року становив близько $1 млрд (в еквіваленті), а в березні 2020 року, коли НБУ був вимушений підкріплювати каси банківської системи готівковою іноземною валютою, – на рівні $600-700 млн (в еквіваленті).
«Отже, у банківській системі немає дефіциту готівкової валюти», – підсумовує НБУ.
Зазначається, що поставки готівкової іноземної валюти, які узгодив Національний банк, здійснюються за планом.
«НБУ також має достатній запас готівкової валюти, щоб підтримувати за потреби валютну ліквідність банківської системи. Крім того, макроекономічна стійкість України на сьогодні є вищою, ніж будь-коли раніше. Банківська система залишається добре капіталізованою, ліквідною та прибутковою, банки працюють і працюватимуть у звичайному режимі», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що у прогнозах Національного банку починаючи з 2014 року постійно враховується ризик ескалації військового конфлікту, тож центробанк має план того, як реагувати на ті чи інші події.
Бекграунд. Раніше Національний банк України повідомив, що у разі введення надзвичайного стану банківська система працюватиме у звичайному режимі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].