Reuters: економіка Росії з часом впаде під натиском санкцій

Reuters: економіка Росії з часом впаде під натиском санкцій

Подальша агресія може призвести до відключення Росії від SWIFT та повну заборону інвестицій у РФ

Reuters: економіка Росії з часом впаде під натиском санкцій
фото Shutterstock

Росія витратила останні сім років на створення потужного фінансового захисту, однак у довгостроковій перспективі її економіка навряд чи витримає натиск скоординованих санкцій з боку Європи, США та інших західних країн. Про це пише Reuters.

«Ті, хто вважає, що Росію санкції не дуже зачеплять, помиляються. Негативні наслідки можуть не відчуватися одразу, але в довгостроковій перспективі санкції підірвуть потенціал Росії», – зазначив Крістофер Гренвіль, директор консалтингової компанії TS Lombard.

Санкції Заходу включають замороження активів багатьох російських банків та бізнесменів, припинення закордонних інвестицій, замороження проекту російського газопроводу «Північний потік 2» вартістю $11 млрд та обмеження доступу до високотехнологічних товарів, таких як напівпровідники.

Росія вважає, що санкції в першу чергу будуть шкідливими для тих, хто їх ввів, але не завдадуть значних збитків економіці з валютними резервами у $643 млрд і зростаючими доходами від нафти і газу.

Ці показники принесли Росії прізвисько «фортеця» економіки. Валютні резерви Росії зросли більш ніж на 75% із 2015 року. Це результат багаторічної економії після санкцій, запроваджених після анексії Криму Путіним у 2014 році.

За словами Гранвіля, зростання цін на нафту принесе Росії цього року додаткові 17,2 млрд від податків на прибуток енергетичних компаній.

Але Росія матиме інші проблеми – глибоку ізоляцію від світової економіки, ринків та інвестицій, зазначив він.

«До Росії по суті будуть ставитися як до ворожої держави, відрізаної від глобальних потоків, інвестицій та інших нормальних економічних взаємодій, які формують рівень життя, доходи, продуктивність та прибутковість компаній», – зазначив аналітик.

Ознаки економічного ураження вже є. Доходи російських домогосподарств, як і раніше, нижчі за рівень 2013 року.

В 2019 році, до того, як вибухнула пандемія COVID-19, річний обсяг виробництва РФ, за даними Світового банку, оцінювався в $1,66 трлн, що набагато нижче $2,2 трлн у 2013 році.

Сергій Гурієв, професор економіки і колишній головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку, зазначив, що російський номінальний ВВП на душу населення, що вдвічі перевищував показник Китаю у 2013 році, зараз відстає від КНР.

«У 2013 році Росія була країною з високим рівнем доходу та активно вела переговори про вступ до ОЕСР. Зараз Росія повернулася до статусу країни із середнім рівнем доходу», – сказав він.

Іноземні інвестори в Росії – теж плем'я, що вимирає.

Опитування клієнтів JPMorgan показало, що іноземні вкладення в рублеві облігації знаходяться на найнижчому рівні за два десятиліття; інвестиції в акціонерний капітал так і не змогли повернутися до докримського рівня.

«Санкції змусять Росію самостійно фінансувати своє виробництво, обмежуючи інвестиції в промисловість та армію», – сказав Джеффрі Шотт, експерт з торгівлі та санкцій Інституту міжнародної економіки Петерсона.

Подальша агресія в Україні може призвести до відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT та повну заборону інвестицій у Росію.

Втрата доступу до SWIFT ускладнить експортно-імпортні платежі і навіть може завадити виплаті купонів за облігаціями, що призведе до технічного дефолту. JPMorgan прогнозує, що санкції скоротять зростання ВВП Росії на 3,5% у другій половині 2022 року.

Повільне зниження рівня життя може розпалити народне невдоволення, погрожуючи адміністрації спорадичними протестами, вважає аналітик.

«Повна ізоляція – це не рецепт прогресу, – пишуть аналітики інвестиційного банку Berenberg. – Співіснування із добре озброєною Росією, що погрязла у економічному спаді, залишиться ключовою проблемою для Європи та США у найближчому майбутньому».

Нагадаємо, після закриття повітряного простору України авіакомпанії не хочуть літати і через Росію – компанії стикаються зі зростанням ризиків ведення бізнесу з Росією.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло