Подоляк: «У новому договорі країнами-гарантами виступлять найсильніші армії світу»
Новий договір дозволить реформувати стару модель безпеки, яка показала свою неефективність

Радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк дав розгорнутий коментар журналістам щодо домовленостей, досягнутих на сьогоднішніх українсько-російських переговорах, що пройшли в Стамбулі, передає УНІАН.
Про гарантії безпеки
Стамбул дозволив зафіксувати низку найважливіших договірних позицій, які взяла до розгляду рф. Договір про гарантії безпеки, по суті, передбачає не теоретично, а на практиці отримати дієвий інструмент захисту нашої території та суверенітету.
Країнами-гарантами стають, скажімо так, провідні армії світу, у тому числі з ядерним компонентом, які беруть на себе конкретні юридичні зобов'язання – щодо втручання у будь-який конфлікт на території України, щодо негайного постачання зброї.
Треба сказати, що цей договір дозволяє також розпочати перегляд старої моделі глобальної безпеки, яка не виявила в нинішній ситуації ефективність, та перейти до більш дієвих моделей. Україна виглядає сильною саме як ініціатор реформи глобальної архітектури безпеки.
Окремо скажу, що поряд із США, Великою Британією, Туреччиною, Німеччиною та іншими країнами присутність росії як країни-підписанта багатостороннього договору накладає на росіян багато додаткових обтяжень і дозволяє нам не йти на складний двосторонній формат.
Тільки рамках багатостороннього договору можна уникнути традиційної російської необов'язковості щодо юридичних договорів.
Шанс на входження в Євросоюз
Додатково Україна отримує гарантії обов'язкового входження в єдиний ринок Євросоюзу в якості повноцінного члена. Що надзвичайно важливо – і в частині фінансування об'ємних програм модернізації економіки, і в частині відмови від надмірних бюрократичних процедур на шляху входу в Євросоюз.
Питання Криму
Особливо хочу виділити питання Криму. Прямі двосторонні переговори щодо кримської проблематики та фіксація нинішнього становища на 15 років – це революційна пропозиція.
Оскільки це означає, як мінімум, повернення теми Криму в переговорний порядок денний. До цього росіяни категорично відмовлялися від цього. Крім того, дозволяє зберегти нинішні юридичні трактування Криму, оскільки для нас Крим, безумовно, є частиною України.
Відмова від взаємної військової ескалації з кримського питання – ключ до спільного припинення війни.
Один із учасників української команди Давид Арахамія заявив після переговорів українському телебаченню:
«Ми наполягаємо на тому, щоб це був міжнародний договір, підписання всіх гарантів безпеки, який буде ратифіковано».
За словами українських чиновників, цей договір має бути ратифікований парламентами країн-гарантів, які, очевидно, вбудують у механізм якомога більше страховки.
Українці також хочуть, щоб до гарантів увійшли постійні члени Ради Безпеки ООН, зокрема росія.
За словами Арахамії, гарантії будуть дуже конкретними. У разі агресії чи воєнної операції, спрямованої проти України, «консультації мають відбутися протягом трьох днів».
«Після цього країни-гаранти повинні нам допомогти. І військова допомога, і збройні сили, і зброя, і закрите небо – усе, що (зараз) нам так потрібно, а отримати не можемо».
Як повідомлялося, раніше Подоляк повідомив, що українська сторона надіслала кремлю свої пропозиції щодо розвитку подальшої ситуації.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].