Human Rights Watch шукають докази під час розслідування військових злочинів росії
Великі частини міста Буча, по суті, стали «місцем злочину»

Річард Вейр, дослідник з відділу криз та конфліктів Human Rights Watch, перебуває в Україні у пошуках доказів військових злочинів, скоєних російськими військами. З ним поспілкувалися CNN.
Раніше цього тижня Вейр побував у Бучі, де на вулицях було виявлено тіла мирних жителів. Вейр пояснив, які докази шукає.
«Тут було тіло, і я намагаюся знайти якісь речові докази того, як її було вбито чи звідки вона була вбита. І те, що ми бачимо тут на землі, це кілька гільз від куль, кілька різних попадань у сталевий лист, які виглядають так, ніби багато снарядів летіли в цей двір або в цьому напрямку», – сказав він, перебуваючи в Бучі.
«Зображення навіть близько не відображають ситуацію, великі частини міста, по суті, стали «місцем злочину», – сказав він.
«Коли ви йдете містом, особливо вулицею, яка тепер стала сумно відомою через безліч розкиданих по ній мертвих тіл, навіть якщо ви йдете ліворуч або праворуч, ви знаходите ще більше тіл. У кожній квартирі. У неглибоких могилах, або у підвалах, а іноді й у самих багатоквартирних будинках на верхніх поверхах розкидані тіла, майже в кожному з них... Начебто все місто чи більша його частина – місце злочину. Дуже важко ходити і не знайти місця, де не було б скоєно вбивств російськими військами за час їх окупації міста Буча», – поділився він.
Далі Вейр сказав, що процес розслідування та визначення того, як було вбито мирних жителів, є «скрупульозним».
“Багато з цього пов'язане з оцінкою наявних доказів та матеріалів, тому це те, що ми бачимо на місці. Деякі з них ми бачимо на фотографіях та відео, намагаючись взяти та зібрати всі докази з місця події”, – сказав він.
«І ще одна з найважливіших речей – поговорити зі свідками. І часто свідками злочинів є особи, пов'язані між собою. І я розмовляв із різними членами сімей тих, хто був убитий, дружинами убитих, батьками людей, яких треба було ховати... у їхньому рідному дворі, ховати найкращого друга, витягувати його з підвалу, його закривавлене тіло... І одна з найжахливіших речей у всьому цьому справа в тому, що люди стурбовані тим, що ці тіла замінували, коли російські війська втікали. Тож це ще більше ускладнює збирання та збереження доказів» – пояснив він.
На запитання, яка інформація необхідна, щоб визначити, чи є дія військовим злочином, Вейр відповів: «Звичайно, ми бачимо, що відбуваються явні військові злочини, але для того, щоб притягнути до відповідальності за ці військові злочини, що означає покладання відповідальності на осіб, які їх скоїли, керували ними, допомагали, сприяли або підбурювали до їх скоєння – йдеться про збір правильних речових доказів. І, зрештою, про те, хто несе відповідальність».
«Не лише російські війська несуть відповідальність, а й особи, які можуть бути притягнуті до відповідальності за злочини, вчинені проти окремих людей, проти чоловіків, дружин та дітей. І тому важливо збирати ці докази, щоб одного разу їх можна було використати в суді та судовому переслідуванні, що, ми сподіваємось, допоможе зупинити хвилю цих жахливих злочинів”, – сказав представник Human Rights Watch.
Нагадаємо, знімальна група CNN побувала в Бородянці, там також журналісти виявили зруйновані багатоповерхівки і мертві тіла українських цивільних всюди.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].