Рада ЄС та Європейський парламент досягли попередніх домовленостей щодо зберігання газу
Запропонований регламент спрямований на забезпечення заповнення газосховищ в ЄС до початку зимового сезону

Стало відомо, що Рада ЄС та Європейський парламент досягли попередніх домовленостей щодо законодавства у сфері зберігання газу.
Джерело. Про це йдеться на сайті представництва ЄС в Україні.
Деталі. Зазначається, що політична домовленість стала «важливим кроком на шляху підвищення безпеки постачання газу в ЄС в умовах війни в Україні».
Запропонований регламент спрямований на забезпечення заповнення газосховищ в ЄС до початку зимового сезону, а об’єми можуть розподілятися між державами-членами в дусі солідарності.
Під час міжвідомчих переговорів співавтори законопроєкту досягли домовленості про те, що підземні газосховища на території держав-членів ЄС повинні бути заповнені щонайменше на 80% об’ємів до зими 2022/2023 років і на 90% до наступних зимових періодів.
Євросоюз намагатиметься колективно заповнити 85% об’ємів підземних газосховищ у 2022 році. Зобов'язання щодо наповнення буде обмежене об’ємом у 35% від річного споживання газу державами-членами ЄС за останні п'ять років, щоб уникнути непропорційного навантаження на окремі держави-члени ЄС із великими об’ємами сховищ.
Такі попередні домовленості також передбачають, що держави-члени ЄС можуть частково досягти цільового показника 90% шляхом підрахунку запасів скрапленого природного газу (LNG) або альтернативних видів палива, що зберігаються на таких об'єктах.
Оскільки не всі держави-члени ЄС мають на своїй території сховища, співавтори погодилися, що держави-члени ЄС, які не мають сховищ, матимуть доступ до запасів газу в інших державах-членах ЄС.
Крім того, співавтори прийняли рішення щодо системи «траєкторії наповнення», яка дозволить здійснювати безперервний моніторинг протягом усього періоду наповнення. У 2022 році траєкторії будуть встановлені в регламенті з балансом гнучкості 5%.
Рада ЄС та Європарламент також домовилися про обов'язкову сертифікацію всіх операторів системи зберігання, щоб уникнути потенційних ризиків зовнішнього впливу на об’єкти критичної інфраструктури зберігання.
Сертифікація надасть пріоритет більшим сховищам та тим, які донедавна були заповнювались систематично до низького рівня. Держави-члени матимуть 150 днів після набрання чинності положення для сертифікації пріоритетних об'єктів та 18 місяців для сертифікації інших об'єктів. Не сертифіковані оператори повинні будуть відмовитися від права власності або контролю над сховищами.
Співавтори погодили, що термін дії зобов'язань щодо наповнення закінчується 31 грудня 2025 року, а зобов'язання щодо сертифікації продовжуватимуться і після цієї дати. Вони також вирішили надати відхилення від процедури Кіпру, Мальті та Ірландії, оскільки вони безпосередньо не пов'язані з газовою системою інших держав-членів ЄС.
Бекграунд. Раніше Євросоюз відкрив для постачань пального в Україну спеціальні коридори.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].