Про нові прецеденти сміливості, єдності та санкцій: промова Зеленського на економічному форумі в Давосі

Про нові прецеденти сміливості, єдності та санкцій: промова Зеленського на економічному форумі в Давосі

Відбудова України, санкції та голод — основні теми звернення президента

This material is also available in English
Про нові прецеденти сміливості, єдності та санкцій: промова Зеленського на економічному форумі в Давосі
Фото: скриншот з відео у youtube.

Президент Володимир Зеленський виступив зі зверненням на Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) в Давосі.

Пряма мова:

Цього року слова «поворотний момент» не є просто риторичною фігурою. Зараз такий момент, коли вирішується, чи пануватиме ц світі груба сила. Якщо пануватиме, то наші думки їй більше не цікаві, і в Давосі ми можемо більше не збиратися. 

Погляньте на будівлю колишнього «Російського дому» в Давосі. Він перетворений на дім російських воєнних злочинів. І це є приклад того, що росія несе світу, надихаючи ще й інших потенційних агресорів.

Замість успішних мирних міст – чорні руїни, замість нормальної торгівлі – заміноване море й заблоковані порти в Україні, замість туризму – закрите небо. Ось як виглядатиме світ, якщо цей поворотний момент світ проґавить. Перетвориться на дуже велику колекцію воєнних злочинів.

Історичні повороти були помітними й не дуже, але на них завжди доводилося реагувати, намагаючись підготуватись на випадок інших історичних зламів або намагаючись залікувати рани, які йшли за тим чи іншим історичним поворотом.

Зараз маємо велику колекцію таких реакцій: статут ООН з усіма підрозділами, ОБСЄ, МАГАТЕ й багато-багато інших важливих інституцій. Але чи достатньо їх на те, з чим ми зіткнулися сьогодні та чи можна зараз обійтися спробою адаптувати ті інституції під сучасні виклики? Точно ні. Потрібно змінювати підхід: не реагувати, а діяти. І діяти превентивно. Не адаптувати те, що маємо, а створювати нові інструменти – нові проценти. 

Україна вже створила історичний прецедент сміливості, не ставши слухати тих, хто казав, що наша оборона не протримається довше кількох днів. Ми зупинили армію, яку називали другою у світі. І ціною важких боїв, і тисячей життів поступово відтискаємо окупантів з нашої землі. Але чи довелося б нам це робити, якби ще минулого року нас ослухалися й ввели превентивний справедливий спектр санкцій, які здатні збити з ніг будь-якого агресора.

Україна створила й інший прецедент – прецедент небаченого єднання демократичного світу навколо емоцій справжнього захоплення української сміливістю і мільйони людей почали тиснути на компанії, на уряди заради боротьби за свободу. Але якби це сталося раніше, чи почала б росія повномасштабну війну? Впевнений, що й на це запитання відповідь – ні.

Пані та панове! Не чекайте рокових пострілів, не чекайте застосування росією спеціальної зброї – не створюйте в агресора враження, нібито світ не чинитиме достатнього спротиву! Захищайте одразу по максимуму свободу. Ось якими мають бути санкції – максимальними! І таких санкцій проти росії, я вважаю, досі немає, а вони повинні бути.

Ембарго на російську нафту, повне блокування усіх російських банків, без виключень, повна відмова від російського ІТ-сектору, повне припинення торгівлі з агресором. Це має бути такий санкційний прецедент, який ще десятиліттями працюватиме на підтримання миру.

Потрібно створити прецедент повного виходу усіх бізнесів з російського ринку, щоб ваші бренди не асоціювалися з воєнними злочинами. Цінності повинні мати значення, тим більше коли дестабілізуються глобальні ринки. З нашого боку ми пропонуємо кожній компанії, яка залишає росію продовжити діяльність в Україні. Ви отримаєте доступ не тільки на наш ринок, але й доступ до спільного ринку Європи. І при цьому ваші бренди тільки посиляться завдяки тому, що ви реально підтримуєте захист свободи.

Ми пропонуємо світу створити такий прецедент відновлення країни після війни, який продемонструє усім, що війна не дає бажаного результату. Я запрошую вас взяти участь у цій відбудові: обсяг робіт – колосальний, більше, ніж пів трильйона збитків, десятки тисяч об'єктів зруйновані.

Потрібно відбудувати цілі міста, цілі галузі. І ми пропонуємо нову модель відбудови, коли у кожної країни-партнера, міста-партнера або компанії-партнера буде можливість історично взяти шефство над тим чи іншим регіоном України, містом, громадою або галуззю. Завдяки такій моделі післявоєнне відновлення може стати швидким та ефективним. Це стане наступною можливістю для Європи після Другої світової війни для економічного стрибка. Сподіваюся, що на час конференції в Лугано у Швейцарії у липні всі держави сформують свої пакети пропозицій.

Та має бути й прецедент покарання агресора: російські активи, які розкидані по світу під різними юрисдикціями, мають бути знайденими, арештованими, потім конфіскованими й направленими в спеціальний фонд, з якого усі, хто постраждав від цієї війни, зможуть отримати компенсацію. Коли агресор втрачає все, він втрачає мотивацію воювати.

Голод. Він ще не почався. Та ми вже пропонуємо створити організацію відповідальних демократичних держав-експортерів продовольства, які можуть діяти з повагою до прав людини й глобальних правил торгівлі. Має бути страховка від голоду. Україна готова надати майданчик для цієї організації.

Також ми пропонуємо новий формат гарантій безпеки на основі того, через що ми самі зараз проходимо. Має бути те, що забезпечує прецедент абсолютної вчасної допомоги кожному, хто її потребує, щоб зберегти життя й соціальну стабільність – тобто усі необхідні елементи для нормальної економіки. Як, наприклад, є служба 911, має бути така United-24, яка в глобальному масштабі гарантує безпеку. 

Джордж Маршалл ще у 1947 році сказав наступні слова: «Наша політика направлена не проти якоїсь країни чи доктрини, а проти голоду, бідності, відчаю і хаосу. Її метою має бути відродження працюючої економіки у світі, щоб дозволити існуванню вільних інституцій». Ці слова актуальні й сьогодні. Мої пропозиції направлені так само проти голоду, бідності, відчаю і хаосу. І авжеж проти війни, яка розв'язана росією і несе за собою ніщо інше як голод, бідність, відчай і хаос багатьом у світі – не тільки нам.

Тому щоб гарантувати мир і спокій всі ми маємо діяти швидко і превентивно, маємо не боятися створювати нові претенденти. Саме цьому світ мав давно навчитися на різних поворотних моментах, за які сплатив велику ціну. Це була плата за те, що світ тільки реагував, а не діяв. Зараз можемо зробити по-іншому – нарешті правильно! 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло