На західному фронті проти російської агресії з'явився розкол щодо поставок озброєння Україні – WSJ

На західному фронті проти російської агресії з'явився розкол щодо поставок озброєння Україні – WSJ

Союзники все більше розходяться в думках щодо подальшого постачання важкого озброєння Києву

Этот текст также доступен на русском
На західному фронті проти російської агресії з'явився розкол щодо поставок озброєння Україні – WSJ
фото CLEMENS BILAN / POOL/ZUMA PRESS

На західному фронті, об’єднаному для протистояння російській агресії, з'являються тріщини: європейські союзники Америки все частіше розходяться в думках щодо того, чи продовжувати постачати Україні потужнішу зброю. Як побоюються деякі з них, це може затягнути конфлікт і посилити його економічні наслідки, пише The Wall Street Journal.

Країни мають розбіжності щодо уявлень про довгострокову загрозу від росії, і про те, чи зможе Україна насправді здобути перемогу на полі бою.

Перший блок, очолюваний Францією та Німеччиною, усе більш неохоче надає Україні види наступальних озброєнь великої дальності, які їй знадобляться, щоб повернути позиції, окуповані російською армією на півдні та сході країни. Вони сумніваються, що росія безпосередньо загрожуватиме НАТО.

З іншого боку, Вашингтон, Лондон і група країн Центральної та Північної Європи, деякі з них з пострадянського простору, бачать у російському наступі провісник подальшої експансії москви, що робить Україну лінією фронту у ширшій війні росії проти Заходу.

Розбіжності між двома групами цього тижня стають дедалі гучнішими, оскільки зараз глави урядів Євросоюзу проводять саміт щодо України.

Європейські уряди змогли домовитися про ембарго на більшу частину сирої російської нафти. Але думки різко розділилися щодо поставок озброєння та шансів України.

Публічні заяви лідерів Франції та Німеччини свідчать про те, що вони скептично ставляться до того, що Київ може вигнати окупантів, та закликають до переговорів про припинення вогню. У відповідь на це Україна поскаржилася, що її підштовхують до територіальних поступок.

Натомість лідери в країнах Балтії, Польщі та інших країнах стверджують, що постачання Україні все більш сучасного важкого озброєння має вирішальне значення не лише для утримання лінії оборони, а й для того, щоб зупинити просування росії та завдати москві такого удару, який утримав би путіна від будь-якої подальшої бойової агресії у майбутньому.

«Це безпрецедентна атака на Україну, – заявив міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс. – Зважаючи на нашу довгу історію взаємовідносин із росією, ми не можемо покладатися на милість росіян, і ми розглядаємо напад росії на Україну просто як прелюдію до подальшого російського імперського експансіонізму».

Польща та країни Балтії, які колись були під чоботом Кремля, вважають, що вони теж в черзі на експансію з боку росії.

Для Німеччини, Австрії та Італії конфлікт насамперед відчувається через вищі витрати на енергію.

«З кожним телефонним дзвінком європейські міністри зляться все більше і більше, – сказав високопоставлений чеський чиновник. – Це руйнує єдність. Це саме те, чого хоче путін і що йому дають французи та німці».

На відміну від лідерів Великої Британії, Польщі, країн Балтії та кількох країн Центральної Європи, лідери Франції та Німеччини ще не відвідали Київ. 

Канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово попереджав, що конфлікт може призвести до третьої світової війни та ядерного знищення. За словами Шольца, мета взаємодії Заходу полягала в тому, щоб не дати росії перемогти.

Німеччина не відправила танки в Україну та погодилася відправити сім одиниць важкої артилерії. На сьогодні найбільша економіка Європи з населенням понад 83 млн людей направила військову допомогу на суму близько 200 млн євро, за оцінками уряду, – це менше, ніж Естонія з населенням близько 1 млн людей. Франція направила Києву 12 гаубичних знарядь та жодного танка чи ППО.

Польща поставила Україні понад 240 танків Т72 радянської розробки, а також безпілотники, ракетні установки, десятки бойових машин піхоти та вантажівки з боєприпасами. Чехія надала бойові гелікоптери, танки та деталі, необхідні для забезпечення польотів ВПС України.

Звичайні громадяни Литви та Чехії пожертвували десятки мільйонів євро на краудсорсингові кампанії з купівлі турецьких безпілотників та зброї радянських часів для України.

«Ми відправляємо все, що можемо, що маємо і коли можемо, – сказав президент Польщі Анджей Дуда, який двічі відвідував Зеленського. – Чому? Тому що ми вважаємо, що це війна проти цивілізації. Йдеться про війну за захист Європи».

Німеччина навіть не замінила польські та чеські танки, які були відправлені в Україну, на техніку німецького виробництва, хоча раніше вона погодилася на такий обмін.

«Дуже розчаровує, що ні у федерального уряду, ні у канцлера особисто не вистачає сміливості говорити про перемогу України та діяти відповідно, підтримуючи Україну сучасним важким озброєнням», – заявив посол України в Берліні Андрій Мельник.

За словами посла, Німеччина, яка десятиліттями водила дружбу з росією і чия економіка значною мірою залежить від імпорту російського газу, як і раніше, дотримується політики умиротворення агресора, яка явно зазнала невдачі після вторгнення путіна в сусідню країну.

Згідно з опитуванням Forsa, проведеним на початку травня, близько 70% німців підтримують обережну політику Шольца. Він показав, що 46% німців побоюються, що постачання важкого озброєння збільшує небезпеку поширення війни за межі України. Інші опитування показали аналогічні побоювання в Італії та Франції.

Канцлер Олаф Шольц неодноразово попереджав, що конфлікт в Україні може призвести до третьої світової війни та ядерного знищення.

«Якщо ми не протистоїмо амбіціям путіна рішуче і згуртовано, конфлікт пошириться на Молдову, Грузію, а також на західні Балкани», – попередив німецький чиновник під час недавніх панельних дебатів у Берліні.

Він сказав, що тривалі бесіди Шольца з путіним – у суботу Шольц і Макрон розмовляли з путіним більше ніж 80 хвилин – послужили тому, щоб пояснити геостратегічну реальність російському президенту, який не був повністю поінформований його підлеглими.

«Канцлер у розмові з путіним намагався роз'яснити йому, що насправді відбувається», – сказав він. Німецький лідер сказав путіну: «Все йде не за планом. Ви, пане путін, теж повинні подумати, як вийти з цієї ситуації, інакше ви ще глибше закопуєте себе в яму».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло