У Румунії влада дозволила видобуток газу на чорноморському шельфі, це дозволить їй звільнитися від російського газу
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

У Румунії влада дозволила видобуток газу на чорноморському шельфі, це дозволить їй звільнитися від російського газу

Новий закон дозволить країні стати експортером природного газу

У Румунії влада дозволила видобуток газу на чорноморському шельфі, це дозволить їй звільнитися від російського газу
фото Shutterstock

У Румунії набув чинності новий закон, покликаний «забезпечити енергетичну безпеку» країни та дозволити їй стати експортером газу, передає RFI.

У країні, яка має намір звільнитися від закупівель російського газу, видобуток почався 15 червня, відразу після ухвалення законопроекту, який відкриває шлях до експлуатації родовищ на чорноморському шельфі.

Новий закон, який набуває чинності в Румунії, вносить поправки до чинного законодавства, затвердженого у жовтні 2018 року, яке блокувало будь-який проект видобутку на шельфі. 

Розробки родовища вже розпочалися. Румунська газова компанія Black Sea Oil and Gas (BSOG) 15 червня оголосила початок видобування газу в Чорному морі. BSOG, що належить американській Carlyle International Energy Partners та Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), планує видобути цього року 500 млн кубометрів газу. Цей показник має досягти 1 млрд кубометрів на рік із 2023 року.

Румунський сектор чорноморського шельфу має великі запаси природного газу. За оцінками аудиторської компанії Deloitte, до 2040 року можна видобути 170 млрд кубометрів, що дорівнює 15-річному споживанню газу в Румунії. Видобуток може принести державі за 23-річний період експлуатації $26 млрд доходу.

Американська компанія ExxonMobil, яка вклала близько $2 млрд у концесію в Чорному морі, яку вона ділить з австрійською групою OMV і має запаси до 84 млрд кубометрів газу, у листопаді вирішила продати свою частку румунській державній компанії Romgaz. 

OMV та Romgaz повинні почати видобуток у 2026 році. Це дозволить Румунії не лише звільнитися від імпорту, а й експортувати власний газ.

Для залучення інвесторів закон обіцяє «конкурентоспроможну податкову систему» ​​та дотримання «принципів вільного ринку», тоді як законодавство 2018 року передбачало обов'язковий продаж на місцевому ринку не менше 50% газу, що видобувається.

Румунія – одна з найбільш енергонезалежних держав ЄС, поряд з Естонією та Швецією, і країна ЄС, яка має найбільші запаси газу на суші, що становлять від 60 до 80 млрд кубометрів. Давня традиція нафто- та газовидобутку поєднується тут із такими джерелами енергії, як гідроелектроенергія, вугілля, вітер та атом.

Проте протягом останніх років румунський імпорт газу збільшився через поступову відмову від вугілля, яке покривало 16% потреби в енергії в 2018 році, а також через набуття чинності законом, що забороняє видобуток на шельфі. Це відлякало інвесторів та призупинило модернізацію наземних та морських операцій. Нині країна імпортує майже 20% свого газу із росії.

У зв'язку із вторгненням росії до сусідньої України зниження залежності від російського газу стає пріоритетним завданням. Новий закон не лише дозволяє видобуток у морі, а й знижує зобов'язання щодо продажу на місцевому ринку до 40%.

Чорноморський шельф має великі запаси природного газу. У 2021 році Туреччина також виявила у своїх чорноморських водах 540 млрд кубометрів газу, кількість, яка здатна забезпечити потреби країни протягом тридцяти років. Видобуток розпочнеться вже у 2023 році, що зменшить залежність Туреччини від росії та Азербайджану.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло