Падіння ВВП за підсумками 2022 року перевищить третину – прогноз НБУ

Падіння ВВП за підсумками 2022 року перевищить третину – прогноз НБУ

Втрати фізичного капіталу на початок травня сягнули $100 млрд – це еквівалент 50% ВВП 2021 року

This material is also available in English
Падіння ВВП за підсумками 2022 року перевищить третину – прогноз НБУ
Фото: odessa.net.ua

Що сталося. Унаслідок війни втрати ВВП України у 2022 році становитимуть не менше третини.

Джерело. Про це йдеться у звіті Національного банку про фінансову стабільність.

Деталі. Зазначається, що макроекономічні та фіскальні ризики нині є найвищими за всю історію через широкомасштабне вторгнення росії.

Упродовж лютого – березня бойові дії тривали на території областей, що формували близько половини ВВП України. Відтак виробництво там тимчасово майже припинилося, а споживання різко впало практично в усіх регіонах.

З квітня економіка поволі відновлюється від шоку перших тижнів війни. Це відбувається завдяки звільненню територій ЗСУ, поступовому поверненню працівників, налагодженню виробництва та постачання.

Станом на середину червня під впливом активних бойових дій чи під окупацією залишаються території
областей, які торік генерували близько 20% ВВП.

Як свідчать опитування НБУ, частка підприємств, що зменшили завантаженість виробничих потужностей більш
як на третину або не працювали взагалі, скоротилася з 61% у першій декаді березня до 54% наприкінці травня.

Припинення війни та деокупація територій очікувано сприятимуть стрімкому відновленню ВВП у наступні періоди. Натомість її затягування – це ключовий ризик.

За оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу від руйнувань підприємств, житла та інфраструктури на початок травня сягнули $100 млрд – це еквівалент 50% ВВП 2021 року. Також дуже суттєвими є втрати людського капіталу через міграцію та загибель громадян. З огляду на високу невизначеність фактично призупинено інвестиційну діяльність. 

Бекграунд. Нагадаємо: реальний ВВП у I кварталі 2022 року зменшився у порівнянні з попереднім кварталом на 19,3% (з урахуванням сезонного фактора). У порівнянні з I кварталом 2021 року ВВП зменшився на 15,1%.

Раніше Mind обговорив з міністром фінансів України Сергієм Марченком прогнози щодо вітчизняного ВВП і курсу гривні, проблеми наповнення держбюджету та податкові надходження, а також дієвість економічних санкцій проти рф.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло