Президент Узбекистану відмовився вносити поправки до конституції, через які розгорілися протести

Президент Узбекистану відмовився вносити поправки до конституції, через які розгорілися протести

Поправки могли позбавити найбільшу провінцію країни суверенітету

Президент Узбекистану відмовився вносити поправки до конституції, через які розгорілися протести
фото DR

Президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв запропонував відмовитися від поправок до конституції, які позбавляли найбільшу провінцію країни Каракалпакстану суверенітету та виключали можливість виходу зі складу республіки. 

Про це із посиланням на прес-службу повідомляє The Insider.

Через проект поправок до конституції в Каракалпакстані спалахнули протести: Мірзійоєв озвучив своє рішення, прибувши до столиці республіки, Нукуса, де проходили основні мітинги.

«З урахуванням того, що процес обговорення змін і доповнень до конституції ще триває, а також на основі вивчення висловлюваних жителями Каракалпакстану думок, президент наголосив на необхідності збереження без змін чинних редакцій статей 70, 71, 72, 74, 75 Конституції Республіки Узбекистан», заявили у прес-службі.

Головний редактор TurkmenNews Руслан Мітяєв розповідав The Insider, що 25 червня, відразу після публікації проекту поправок це викликало у жителів Каракалпакстану «нерозуміння і тихий протест», а 1 липня, після затримання невідомими одного з лідерів протесту, юриста Даулетмурата Тажимуратова, протести перейшли в активну фазу.

«Він пішов до парламенту республіки, де він повідомив владу про те, що 5 липня, коли вирішуватиметься питання про прийняття поправок, збирається проводити мирний народний протест проти поправок», – розповів Мітяєв.

Після цього він вирушив додому. Вже з дому він почав відправляти у свій Telegram-канал голосові повідомлення. «Він тремтячим голосом розповів, що на зв'язок з ним вийшло найвище керівництво Служби національної безпеки Узбекистану і вимагало від нього „припинити це все“. 

Йому погрожували тим, що він хабарник: нібито вони мають відео, де він бере хабарі. Також вони нібито мають відео, де він займається сексом з чоловіками – в Узбекистані це протизаконно. Також йому казали, що вони порушать старі справи його батька – що під цим малося на увазі, невідомо», – розповідає журналіст.

Через півгодини голосові в канал почала відправляти його сестра. Вона не змогла знайти брата у його будинку, «зате побачила розбиті вікна». Також вона виявила «сліди крові». 

«Всіх мешканців будинку забрали невідомі в тонованому автобусі – імовірно, він перебуває в ізоляторі», – переказав Мітяєв повідомлення сестри.

Після цього до будинку Тажимуратова почали стікатися люди. «Вони побачили все на власні очі і потихеньку почали заповнювати площі та перекривати дороги. У Нукус почали приїжджати ОМОНівці зі щитами та кийками. Незрозуміло, чи в них є вогнепальна зброя. За останніми повідомленнями, президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв вилетів із Ташкента до Нукуса», – розповів Мітяєв.

«Є думка, що узбецька влада своїм рішенням позбавити Каракалпакстан автономії хоче запобігти навіть натяку на події, які відбуваються зараз в Україні. Це по-перше. По-друге, вони за прикладом російських поправок до конституції хотіли обнулити термін Мірзійоєва та назавжди вирішити цю проблему. Тому що населення Каракалпакстану завжди почувалося незалежним. Мої джерела кажуть, що народ здебільшого хоче вийти зі складу Узбекистану – цю проблему поправками і хочуть вирішити», – зазначив журналіст.

Каракалпакстан займає 40% території Узбекистану і є найбільшим за площею регіоном країни. За приблизними оцінками, тут проживає близько 2 млн осіб.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло