Російська влада заборонила публікувати результати опитувань, які її не влаштовують

Російська влада заборонила публікувати результати опитувань, які її не влаштовують

Крім того, для отримання потрібних владі відповідей респондентам ставлять питання «з підказкою»

Російська влада заборонила публікувати результати опитувань, які її не влаштовують
Фото: DR

В росії соціологічні центри – ВЦВГД та ФОМ – ставлять респондентам питання «з підказкою» та не публікують «поганих» відповідей. Роблять вони це на вимогу Кремля. Про те, як російська влада маніпулює громадською думкою за допомогою соцопитувань, пише Радіо Свобода з посиланням на розслідування «Проекту».

За словами співрозмовників «Проекту», які працювали у ВЦВГД та ФОМ, центри не публікують значну частину результатів соцопитувань: ВЦВГД – мінімум третину, ФОМ – 50–70%. 

Наприклад, про опозиційного політика Олексія Навального ВЦВГД питає майже в кожному телефонному опитуванні, але результатів не публікує.

Крім того, у 2020 році влада заборонила підконтрольним ЗМІ писати новини за даними опитувань недержавної соціологічної організації «Левада-центр».

Також примітно, що соціологи ставлять респондентам питання «з підказкою» – так звані формуючі питання, – і отримують потрібні Кремлю відповіді. 

Напередодні війни ВЦВГД запитав громадян про визнання незалежності т.зв. «лнр» та «днр»:

«Скажіть, будь ласка, рішення президента про визнання росією незалежності “днр” та “лнр” ви підтримуєте чи не підтримуєте?» Насправді, це питання про схвалення президента, пояснює доцент Шанінки Олексій Тітков.

Згідно з опитуваннями ВЦВГД та ФОМ, абсолютна більшість опитаних – від 65% до 76% – підтримує вторгнення в Україну. Проте соціологічні центри зазвичай не кажуть, скільки росіян відмовилося відповідати питанням. За даними від співробітника ФОМ, у середньому відповідати відмовляються 15 осіб з 18, серед причин – фраза «Я не хочу сісти».

За словами політтехнолога, який працює з Адміністрацією президента, атмосфера страху в росії настільки велика, що впливає на результати опитувань, тому всерйоз сприймати дані соціологів наразі не варто.

Деякі експерти критикують проведення соцопитування під час війни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло