Вторгнення росії в Україну спровокувало економічну кризу в Єгипті та підготовку до заворушень
Інфляція зростає, продукти стрімко дорожчають, настрої в суспільстві стають все напруженіші

Каїрський вуличний торговець фруктами Ханна Айяд змушений разом з родиною економити на їжі, оскільки в Єгипті різко зросла інфляція, спричинена війною росії в Україні.
«Тепер ми купуємо новий одяг дуже рідко, – розповідає він CNN. – Ми можемо обійтися без м'яса, купуючи його раз на місяць, а курятину купуємо 2-3 рази на місяць, не так, як раніше», – каже він.
Його клієнти теж можуть дозволити собі лише частину того, що вони купували раніше, через це доходи підприємця падають.
«Раніше деякі люди купували 5 кг або 10 кг фруктів, тепер вони можуть купити максимум 1 кг або 2 кг», – каже він. Йому потрібно кілька днів, щоб продати ту саму кількість продукції, яку він продавав за один день.
Купівельна здатність єгипетських домогосподарств швидко знижується.
Економічна криза підвищує ймовірність заворушень у країні, де лише десять років тому режим було повалено внаслідок повстання, яке закликало до «хліба, свободи та соціальної справедливості».
В останні місяці багато хто протестував через нові обмеження на імпорт та девальвацію місцевої валюти. У Facebook створювалися групи для пошуку місцевих альтернатив кормам для домашніх тварин після того, як їх імпорт було припинено, а бідніші єгиптяни, такі як Айяд, стали купувати менше продуктів харчування.
На іншому кінці столиці у супермаркеті Хайя Ареф шукає у своєму списку покупок дешевші місцеві альтернативи. Раніше вона помічала підвищення цін на 10-15% кожні шість-вісім місяців, але зараз стрибки цін стали частішими та сильнішими, каже вона.
«Раніше я купувала пластівці міжнародної марки, які коштували близько $4, а тепер подорожчали до $13», – каже 23-річна архітекторка. Вона скоротила кількість м’яса та закусок, щоб урізати свій місячний бюджет. Для неї місцеві овочі стали доступнішим і більш здоровим варіантом.
Війна в Україні привнесла невизначеність на світові ринки зерна та призвела до зростання цін.
Ціни на імпортну пшеницю подвоїлися. Єгипет, який залежить від росії та України на 80% імпорту пшениці, тепер платить $435 за тонну замість $270 минулого року, за даними уряду.
У травні рейтингове агентство Moody's попередило про «соціальні та політичні ризики», знизивши економічний прогноз Єгипту на рік зі стабільного до негативного. І уряд, схоже, поділяє ці побоювання.
Передбачаючи заворушення, президент Абдель Фаттах ас-Сісі ініціював загальнонаціональний діалог з представниками опозиції. Таким чином він змінив тактику придушення інакодумства, через яке тисячі людей роками тримають за ґратами.
Офіційний рівень інфляції в Єгипті в червні склав 14,7% порівняно з приблизно 5% у той же час минулого року, але споживачі кажуть, що ціни злетіли вище за цю цифру з того часу, як у лютому почалося російське вторгнення в Україну.
Більше про причини глобальної продовольчої кризи – у матеріалі Mind “Затягнути пасок: як росія використовує зернові у якості зброї”.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].