Meta видалила мережу «кремлеботів», які робили враження підтримки військових дій

Meta видалила мережу «кремлеботів», які робили враження підтримки військових дій

Компанія опублікувала звіт про діяльність «Кібер фронт Z»

Meta видалила мережу «кремлеботів», які робили враження підтримки військових дій
Фото: Pixaby

Що сталося. «Пригожинські тролі» працюють сім днів на тиждень, але не можуть досягти ефективності. Компанія Meta (власниця Facebook) розслідувала діяльність російської «фабрики тролів», яка масово розміщувала коментарі у Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, «ВКонтакте» та інших соцмережах, щоб створити видимість онлайн-підтримки воєнних дій в Україні. 

Джерело. Про це йдеться у звіті компанії Adversarial Threat Report за другий квартал 2022 року, на який посилається TJournal.

Деталі. Meta звернула увагу на мережу «спамерів» у своїх соцмережах та видалила понад тисячу підроблених облікових записів після розслідування видання «Фонтанка» про петербурзьку «фабрику ботів» з написання коментарів про події в Україні.

«Мабуть, це було погано реалізованою спробою створити враження масової онлайн-підтримки воєнних дій. Робилося це через розміщення відповідних коментарів з підроблених облікових записів під контентом впливових осіб та медіа», – йдеться у звіті.

Як працювали «кремлеботи»

Наймані «тролі» працювали позмінно сім днів на тиждень із невеликою перервою на обід. Вони були поділені на команди, що спеціалізуються на конкретних платформах, в які вони повинні були розсилати спам.

Meta виявила їх сліди в Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Twitter, LinkedIn, «ВКонтакте» та «Однокласниках».

Діяльність мала явну та приховану складову. Відкрито «кремлеботи» вели канал у телеграмі, який регулярно закликав підписників переходити на певні акаунти, пости громадських діячів чи ЗМІ та заполонити їх проросійськими коментарями. Наприклад, «Кібер фронт Z» закликав атакувати прем'єра Фінляндії.

Вони таємно керували фальшивими обліковими записами, які самі розміщували такі коментарі – мабуть, щоб створити враження, що їхній краудсорсинг затребуваний.

Як стверджує Meta, поведінка «ботів» не була складною і вирахувати їх не становило проблеми. Аналітики не бачили ніяких спроб «конструювання особистості», щоб підроблені акаунти виглядали правдоподібно. Мережа була зосереджена лише на масових коментарях. Найчастіше автоматичні системи соцмереж виявляли «спам» ще до перевірки фахівцем.

Проте, «спамери» використовували здебільшого унікальні коментарі та не публікували їх повторно. 

«Це свідчить про навмисні та трудомісткі зусилля, що відрізняють мережу від інших випадків, що підпадають під дію нашої політики щодо спаму та недобросовісної взаємодії», – зазначила Meta. 

Крім того, «кремлеботи» не діяли хаотичним чином: вони обирали чітку мету, для протидії конкретним проукраїнським повідомленням.

Компанія пов'язала діяльність спамерів з “Агентством інтернет-досліджень” пов'язаного з путіним Євгенія Пригожина. 

При цьому Meta зазначила, що «Кібер фронт Z» дііяв не так вже й ефективно. В основному, під постами, на які націлювалися «тролі», антивоєнних коментарів було все одно більше, ніж проросійських.

Більше про фейкові акаунти і як їх розпізнати – в матеріалі Mind “Гібридна війна в Україні: як захистити дітей від дезінформації в мережі”. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло