ЄС розглядає можливість ввести санкції проти Туреччини через співпрацю з росією

ЄС розглядає можливість ввести санкції проти Туреччини через співпрацю з росією

Подібні обмеження можуть підірвати і без того нестабільну економіку Туреччини

ЄС розглядає можливість ввести санкції проти Туреччини через співпрацю з росією
Фото: Інтерфакс

Що сталося. Європейські чиновники занепокоєні зближенням Туреччини та росії і всерйоз розглядають запровадження санкцій проти Анкари, якщо країна допоможе москві обходити західні санкції.

Джерело. Про це пишуть британська Financial Times та The Insider з посиланням на шість європейських чиновників, ознайомлених з неформальними дискусіями всередині Євросоюзу.

Деталі. Занепокоєння ЄС викликають заяви лідерів двох країн щодо нарощування товарообігу та співпраці у галузі енергетики, фінансів та торгівлі. Одне з джерел видання зізналося, що офіційних переговорів серед країн ЄС поки не було, проте блок «уважніше стежить за турецько-російськими відносинами».

Інше джерело видання зізналося, що ЄС розглядає можливість тиску на західні компанії та банки, щоб вони або пішли з ринку, або скоротили свою присутність у Туреччині у разі допомоги москві в обході санкцій.

Подібні обмеження можуть підірвати і без того нестабільну економіку Туреччини, яка страждає від рекордної інфляції. Однак єдності думок у ЄС щодо подібних кроків немає, більш того, є високий ризик, що багато країн не захочуть втрачати турецький ринок, який є прибутковим для їхніх компаній і виступатиме проти подібних ініціатив. Проте окремі держави ЄС все ж таки могли б чинити тиск на Туреччину, зазначають джерела.

«Наприклад вони можуть попросити ввести обмеження на торгове фінансування або попросити великі фінансові компанії скоротити фінансування турецьких компаній. Я б не виключав жодних негативних дій, якщо Туреччина надто зблизиться з росією», – заявив один із європейських дипломатів.

FT також нагадує, що представники Туреччини добре обізнані про можливі ризики, оскільки у червні заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо проводив робочу зустріч із представниками турецького бізнесу та банків та попереджав їх про готовність Вашингтона запровадити вторинні санкції за співпрацю з росією.

Однак нарощування співпраці у банківській сфері після переговорів між президентами Туреччини та росії все одно відбудеться – Реджеп Ердоган анонсував прискорену інтеграцію та розвиток на території республіки російської платіжної системи «Мир».

Ця заява особливо насторожила європейських чиновників, котрі побачили у цьому можливості для обходу фінансових санкцій. Турецька та російська сторони наполягали, що це значно спростить життя російським туристам, які зможуть оплачувати місцеві послуги.

Також Туреччина і росія домовилися про перехід на розрахунки в національних валютах, що має допомогти Туреччині зберегти валютні резерви та зміцнити курс ліри. Окремим пунктом домовленостей стало переведення оплати російського газу за рублі.

З початку війни росії проти України турецька влада дотримується так званого «збалансованого нейтралітету». Турецька влада активно бере участь у конфлікті як посередник переговорів, Ердоган надавав Стамбул як переговорний майданчик з військових переговорів, також Туреччина допомогла відновити поставки зерна на світові ринки з України. 

Проте західні держави побоюються, що «збалансований нейтралітет» може перетворитися для росії на «вікно можливостей» щодо обходу санкцій.

При цьому від військової співпраці з росією Туреччина поки що відмовляється, на пропозицію путіна побудувати завод з виробництва безпілотників типу Bayraktar на території росії компанія Baykar Makina відповіла відмовою. Директором та співвласником компанії є Сельчук Байрактар, який є зятем президента Туреччини. Компанія активно підтримує Україну та постачає їй свою продукцію, яку використовують ЗСУ на фронті.

Бекграунд. Також стало відомо, що Baykar побудує завод «байрактарів» в Україні, а угоду про будівництво підприємства вже направили до парламенту для ратифікації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло