Прем'єр-міністр Польщі: «Війна в Україні розкрила правду про Європу»

Прем'єр-міністр Польщі: «Війна в Україні розкрила правду про Європу»

Моравецький вважає, що в ЄС панує олігархія Німеччини і Франції

Прем'єр-міністр Польщі: «Війна в Україні розкрила правду про Європу»
фото Depositphotos

Що сталося. Країни Євросоюзу роками відмовлялися чути попередження про російську загрозу, вважає польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький, засуджуючи «де-факто олігархію», яку здійснюють Париж і Берлін щодо євроальянсу», – йдеться у його статті для французької газети Le Monde у вівторок.

Деталі. Матеуш Моравецький вважає, що «багато європейських лідерів спокусилися владіміром путіним. Зараз вони шоковані», вказуючи, що ті в Євросоюзі, хто не хотіли бачити імперіалістичних тенденцій путінського держави, тепер «мають визнати факти: у росії відродилися демони 19-го та 20-го століть: націоналізм, колоніалізм і все більш помітний тоталітаризм».

Пряма мова. “Повернення російського імперіалізму не повинно нас дивувати. Європа опинилася у нинішньому становищі не тому, що була недостатньо об’єднана, а тому, що відмовилася прислухатися до голосу правди. Цей голос звучить із Польщі вже багато років.

Це ігнорування польського голосу є ілюстрацією серйознішої проблеми, що стоїть сьогодні перед Європейським Союзом. У ній рівноправність окремих держав має декларативний характер. Політична практика показує, що німецькі та французькі голоси мають першорядне значення. Таким чином, ми маємо справу з формальною демократією та де-факто олігархією, в якій влада перебуває в руках найсильніших.

Захисним механізмом, який захищає ЄС від тиранії більшості, є принцип одностайності. Пошук компромісу між 27-ма країнами, інтереси яких так часто суперечать один одному, може викликати розчарування, та й сам компроміс може не задовольнити всіх на 100 відсотків. Однак це гарантує, що кожен голос буде почутий і що ухвалене рішення відповідатиме мінімальним очікуванням кожної держави-члена.

Якщо хтось пропонує зробити ЄС ще більш залежним від рішень Німеччини, аніж раніше, – що було б рівносильно скасування правила одностайності, – достатньо провести короткий ретроспективний аналіз цих рішень, щоб побачити, якими будуть наслідки такого вибору. Якби в останні роки Європа завжди діяла так, як хотіла Німеччина, чи було б наше становище сьогодні кращим чи гіршим?

Якби вся Європа пішла за німецьким голосуванням, не лише «Північний потік-1», а й «Північний потік-2» було б запущено багато місяців тому. Залежність Європи від російського газу, який путін використовує як інструмент шантажу проти всього континенту, була б майже необоротною”, – написав польський прем’єр.

Бекграунд. Незважаючи на правила ЄС, Польща працює над забороною видачі віз росіянам попри правила ЄС. Рішення щодо цього питання можуть оголосити найближчими тижнями.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло