Наслідки війни можуть понад 100 років негативно впливати на врожайність в Україні — звіт

Наслідки війни можуть понад 100 років негативно впливати на врожайність в Україні — звіт

Вміст шкідливих металів у грунті надовго псує родючість землі

Наслідки війни можуть понад 100 років негативно впливати на врожайність в Україні — звіт
Фото: Reuters

Забруднення грунту металами внаслідок артилерійських обстрілів здатне негативно впливати на сільське господарство України протягом цілого сторіччя. Про це йдеться у дослідженні наслідків Першої світової війни, опублікованому в European Journal of Soil Science.

Джерело. The Moscow Times

Деталі. Довгострокові наслідки зараження грунту внаслідок потрапляння в нього вибухових боєприпасів, від гранат до артилерійських снарядів, можуть впливати на врожайність, змушуючи фермерів не засівати уражені території або знищувати посіви. Такий висновок роблять автори дослідження, що зібрали зразки грунту з воронок, що залишилися в департаменті Па-де-Кале в результаті битви на Соммі.

Бій на річці Сомма у північній Франції, що тривав з липня по листопад 1916 року, – одна з найбільших битв Першої світової війни, в якій було вбито та поранено понад 1 млн людей. Було випущено 1,45 млрд снарядів, близько 30% із них не вибухнули. Французькі фахівці знешкоджують у середньому 467 тонн старих боєприпасів щороку.

Один із авторів дослідження, доктор Наомі Рінтоул-Хайнс з Кентербері, каже:

“Можливий не лише короткостроковий вплив воєнних дій на сільське господарство через проблеми у ланцюжках поставок. Ці поля можуть бути небезпечно заражені боєприпасами у довгостроковій перспективі, можливо, протягом 100 років або навіть більше. Це може вплинути на продовольчу безпеку не лише в Україні, а й потенційно у світовому масштабі.”

Через масовані артобстріли в Па-де-Кале «відбулися значні фізичні зміни ландшафту, грунт у воронках став розсипчастим», пояснює Рінтоул-Хайнс. А вміст свинцю та міді навіть через 100 років «перевищував фонові значення для регіону», в деяких місцях вміст свинцю був вищим за рівні, допустимі санітарними нормами Британії та Євросоюзу.

Забруднення металами може впливати на обсяги виробництва сільськогосподарської продукції. Наприклад, у 2015 році французька влада зобов'язала місцевих фермерів знищити вирощену продукцію, яка виявилася забрудненою елементами зі старих боєприпасів.

Бекграунд. До війни Україна забезпечувала 40% постачання пшениці в рамках ООН. Наразі в українських портах перебуває понад 20 млн тонн пшениці, її експорт відновився лише нещодавно після досягнення міжнародної домовленості щодо розблокування портів. У 2021 році Україна виробила близько 80 млн тонн пшениці, кукурудзи та ячменю. Цього року через війну врожай може виявитися вдвічі меншим.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло