Кілька німецьких компаній запідозрили в продажу росії інгредієнтів для “Новічка”
Зараз в них проходять обшуки

Німецькі митники провели обшуки у кількох компаніях, яких підозрюють у продажу росії хімікатів-прекурсорів, які можуть бути використані для виробництва хімічної та біологічної зброї, включаючи гірчичний газ (іприт) та нервово-паралітичний агент «Новічок». При цьому вони можуть використовуватись і в цивільних цілях.
Джерело. Про це повідомляє The Insider з посиланням на OCCRP (Центр з дослідження корупції та організованої злочинності), який проводив розслідування спільно з виданнями NDR, Westdeutscher Rundfunk та Süddeutsche Zeitung.
Деталі. За даними авторів матеріалу, німецька компанія Riol Chemie GmbH за останні три з половиною роки без спеціальних дозволів на експорт товарів подвійного призначення здійснила понад 30 поставок хімікатів та лабораторного обладнання російській групі «Хіммед». Серед клієнтів «Хіммеда» є військові та спецслужби.
Обшуки пройшли у Бремені, Бремерхафені, Остерхольці та Констанці, пише OCCRP із посиланням на представника німецької прокуратури. За його словами, обшуки тривають і зараз.
Згідно з документами, які є у розпорядженні Центру, Riol Chemie GmbH, слідчі вивчають потенційний продаж прекурсора для створення «Новічка». Назву хіміката слідчі не розкривають.
Згідно з документами держзакупівель, «Хіммед» у 2016 році уклав контракт з Інститутом криміналістики ФСБ, який відігравав ключову роль у замаху на вбивство Олексія Навального та Сергія Скрипаля.
За словами Мірко Хіммеля з Дослідницької групи з контролю над біологічною зброєю Гамбурзького університету, речовини, що постачаються росії, потенційно можуть використовуватися як бойові отруйні речовини. Однак їх відправили не настільки у великих кількостях, щоб використовувати безпосередньо для створення хімічної чи біологічної зброї, скоріше для налагодження внутрішнього виробництва. Хіммель зазначає, що зазвичай невеликі кількості використовуються як «еталонна речовина» для порівняння з місцевим виробництвом.
«Хіммед» – найбільший у росії дистриб'ютор хімічних реактивів та лабораторного обладнання. Більшість її клієнтів – не державні організації, випливає з даних держзакупівель та бухгалтерської звітності компанії, які проаналізував The Insider. У 2021 році вона потрапила під санкції США поряд з кількома іншими російськими продавцями хімреактивів. Однак ЄС тоді не став включати цю компанію до списків санкцій.
Бекграунд. Нагадаємо, росія звинуватила Україну у застосуванні хімічної зброї, при цьому аналізи провів інститут, пов'язаний з отруєнням Скрипалів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].