Активи Нацбанку збільшилися на 3% за перше півріччя 2022 року

Активи Нацбанку збільшилися на 3% за перше півріччя 2022 року

Сума консолідованого прибутку НБУ за перше півріччя цього року становила 69,7 млрд грн

Активи Нацбанку збільшилися на 3% за перше півріччя 2022 року
Фото: pexels.com

Що сталося. Обсяг активів Національного банку України (НБУ) збільшився на 3% за підсумками першого півріччя 2022 року, якщо порівнювати з даними станом на 31 грудня 2021 року, та становив майже 1 417 млрд грн.

Джерело. Про це йдеться на сайті НБУ.

Деталі. Водночас опір повномасштабній збройній агресії росії проти України значно вплинув на структуру балансу Національного банку.

Зокрема, внаслідок купівлі Нацбанком військових ОВДП частка цінних паперів України в портфелі НБУ збільшилася з 23,5% (на початок року) до 39%. Натомість у зв’язку зі зниженням обсягів золотовалютних резервів частка активів, що їх формують, зменшилася з майже 63% (на початок року) до 48% (зокрема, через зменшення частки цінних паперів нерезидентів).

Станом на кінець першого півріччя 2022 року кредитний портфель Національного банку зменшився на 9,7%, попри його тимчасове значне збільшення на початку війни. Половину загального портфеля кредитів становить заборгованість за довгостроковими кредитами, за якими відбулося зменшення обсягу заборгованості більше ніж на чверть.

У частині зобов’язань Національного банку за перші шість місяців 2022 року значно зросли залишки коштів банків (на 40%), зокрема шляхом зменшення обсягів депозитних сертифікатів (на 11%).

Натомість обсяги зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом зменшилися на 8,3%, що насамперед зумовлено плановим погашенням частини заборгованості перед Фондом у першому півріччі 2022 року.

Сума консолідованого прибутку НБУ за перше півріччя цього року становила 69,7 млрд грн. Основну частину цього результату діяльності Нацбанку становлять процентні доходи – понад 41 млрд грн, що в 1,7 раза більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

Зазначається, що це пов’язано як зі збільшенням обсягів процентних активів, так і зі зростанням процентних ставок. На загальний результат також значно вплинули результати переоцінки фінансових інструментів – на суму понад 42 млрд грн. 

У Нацбанку підкреслюють, що консолідований прибуток, показаний у фінансовій звітності банку, – це не частина прибутку до розподілу, яка підлягає перерахуванню до Державного бюджету. Зобов’язання НБУ в частині прибутку до розподілу буде сформоване за підсумками всього 2022 року та оприлюднено навесні 2023 року.

Прогнозні очікування Національного банку щодо суми частини прибутку до розподілу за 2022 рік, яка підлягатиме перерахуванню до Державного бюджету у 2023 році, – 19,4 млрд грн.

«Остаточний обсяг частини прибутку до розподілу Національного банку, що підлягатиме перерахуванню Національним банком до Державного бюджету у 2023 році, залежатиме від фактичних макроекономічних показників у 2022 році та визначатиметься після підтвердження зовнішнім аудитом і затвердження Радою Національного банку річної фінансової звітності Національного банку за 2022 рік», – додають в банку.

Бекграунд. Нагадаємо, що викуп держоблігацій Нацбанком не передбачений бюджетом на 2023 рік.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло